banner1198

banner1199

banner1197

Aramco saldırısı sonrası petrol pahalandı

Haftasonu Suudi petrol devi Aramco rafinerisine yapılan saldırıların yankıları sürüyor. Uluslararası piyasalarda petrol varilinin fiyatı yüzde 15 arttı. ABD'li senatör Lindsey Graham saldırıdan sorumlu tuttuğu İran'a karşılık verilmesi gerektiğini savundu. İran ise ABD'nin yine "sınırsız yalan politikasına" başvurduğunu söyledi. Rafinerileri vuran Husiler'den ise "Her an yeniden vurabiliriz" açıklaması geldi.

DÜNYA 17.09.2019, 00:44

Suudi Arabistan'ın petrol devi Aramco rafinelerine yapılan saldırının yankıları sürüyor.

Haftasonu Aramco tesislerine silahlı insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlenmiş çıkan yangın sonrası rafineri faaliyetini geçici olarak durdurmuştu.

Saldırının ardından uluslararası piyasalarda petrol varillerinin değeri yüzde 15 arttı. Brent petrolün varili 66,57 dolara yükseldi.

İran'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun  saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu. ABD'li senatör Lindsey Graham'ın  ise saldırılardan sorumlu tuttuğu Tahran yönetimine cevap verilmesi gerektiğini savunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Pompeo ve Graham'a tepki gösterdi.

İranlı sözcü, Amerikalılar'ın İran'a karşı uyguladıkları "maksimum baskı politikasında başarısız oldukları söyledi. Bunun yerine "maksimum yalan politikası" başvurduklarını ifade etti.

Abbas Musevi, ABD tarafının suçlamalarını "diplomatik açıdan anlamsız" olarak niteledi.

Öte yandan Aramco tesislerini vuran Husiler tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Suudi Arabistan petrol tesisi Aramco'da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz" denildi. 

Türk Dışişleri Bakanlığı Aramco'ya düzenlenen saldırı hakkında yazılı açıklama yaptı. Bakanlık saldırıyı kınadığını bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devlet Başkanlığı, Ürdün Kraliyet Divanı, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlıkları, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da Aramco'ya düzenlenen saldırıyı kınadı.
 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P