banner1199

banner1197

Avrupa'dan ABD'ye SWIFT yanıtı

Avrupa Birliği ülkeleri de Amerika'nın ekonomik saldırılarından korunma yollarını arıyor. Bu anlamda Almanya'dan dikkat çeken bir öneri geldi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dünyaya "ABD'ye karşı ABD'siz ödeme sistemi" mesajı verdi.

DÜNYA 22.08.2018, 15:46 22.08.2018, 18:29

ABD'nin İran ambargosu nedeniyle Avrupa'ya rest çekmesi Avrupa Birliği'ni yeni arayışlara itti. Özellikle İran ile ticaret yapan şirketlere yönelik tehditler üzerine "ABD'siz ödeme modeli" tartışılıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt için bir yazı kaleme aldı. Alman Bakan, "Avrupa İran ile nükleer anlaşmayı kurtarmak istiyorsa Amerika’dan bağımsız bir ödeme sistemi kurmak zorunda" dedi. 

Alman bakan “Amerika’dan bağımsız ödeme kanalları olarak bir Avrupa Para Fonu ve bağımsız bir SWIFT sistemi kurarak Avrupa’nın özerkliğini güçlendirmemiz işte bu nedenle önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Maas, İran’la nükleer anlaşmanın kurtarılamaması durumunda bölgeyi bekleyen senaryoya da değindi, Heiko Maas, "Anlaşmanın hayatta kaldığı her gün, kurtarılamadığı takdirde Ortadoğu’yu tehdit edecek patlamaya hazır bir krizden daha iyidir" diye yazdı. 

Dünya çapında uluslararası finansal işlemler büyük ölçüde Belçika merkezli SWIFT küresel ödeme sistemi üzerinden yapılıyor. 2012 yılında Amerika ve Avrupa Birliği’nin İran’a nükleer programı sebebiyle yaptırımları devreye sokmasıyla, Tahran SWIFT sisteminden çıkarılmıştı.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
14°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P