banner1199

banner1197

banner1203

Beşar Esad: Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa ve İngiltere terörizmi doğrudan destekliyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki terörizmin Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa ve İngiltere'den doğrudan destek aldığını söyledi. Terörizmle uluslararası düzeyde mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Esad, "Zira terörizm yalnızca Suriye'yi etkilemiyor. Irak'ı da etkiliyor" dedi

DÜNYA 30.03.2016, 14:28 30.03.2016, 16:16
Beşar Esad: Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa ve İngiltere terörizmi doğrudan destekliyor

Sputnik'e özel röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki ve Irak'taki terörizmin Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa ve İngiltere'den doğrudan destek aldığını söyledi.

"Asıl problem, terörizm. Bu nedenle terörizmle uluslararası düzeyde mücadele etmeliyiz. Zira terörizm yalnızca Suriye'yi etkilemiyor. Irak'ı da etkiliyor" diyen Esad, "Terörizm doğrudan Türkiye tarafından destekleniyor. Suudi Arabistan'daki kraliyet ailesi de terörizmi doğrudan destekliyor. Terörizme özellikle Fransa ve İngiltere olmak üzere bir dizi Batı ülkesi de destek veriyor" ifadelerini kullandı.

​​Ülkesindeki çatışmaların neden olduğu maddi zarara da değinen Esad, "Ekonomik zarar ve altyapıya verilen zarar 200 milyar doları geçti. Altyapıyı yeniden inşa etmek uzun zaman alacak" dedi.

​Esad ayrıca Suriyeli sığınmacıların, ülkelerindeki durumda iyileşme umudu gördüklerinde evlerine geri dönebileceklerini söyledi: "Ekonomik kayıpların ve altyapının aldığı zararın Suriyeliler üzerindeki etkisini yumuşatmak ve göçmen akışını azaltmak için altyapının yeniden inşasına kriz bitmeden başladık. Belki ülkeyi terk edenlerin bazıları iyileşme olacağına dair umut gördüklerinde geri dönmek isterler."

Öte yandan Esad'a göre, Suriye'den göçün tek nedeni terörizm ve güvenlik sorunları değil.

Batılı ülkelerin Suriye'ye uyguladıkları abluka ve yaptırımların da birçok Suriyeli'nin ülkelerini terk etmesine neden olduğunu belirten Esad, şunları söyledi:

"Birçok insan terörizmin olmadığı güvenli alanları hayat koşulları nedeniyle terk etti. Vatandaşlar ihtiyaç duyduklarını kendileri için sağlayamıyor. Biz de devlet olarak, ekonomik durumu ve hizmet sektörünü geliştirmek için adımlar atmalıyız. Yeniden inşa açısından şu anda yaptığımız da bu adımları atmak."
Bunun yanı sıra Suriye lideri, ülkesindeki yeniden inşa sürecinde ilk olarak Rusya, İran ve Çin'e güvendiklerini belirtti.

Esad, "Suriye'ye karşı olan pek çok ülkenin, öncelikle Batılı ülkelerin de şirketlerini bu süreçte yer alması için yönlendireceğini sanıyorum. Ancak Suriye ilk olarak dostu olan ülkelerden yardım isteyecek" dedi.

Cenevre'den Suriye görüşmelerine de değinen Esad, bu görüşmelerde oluşturulan 12 maddelik belgeye gönderme yapıp müzakerelerin bu belgeye dayanacağını söyledi: "Cenevre görüşmelerinde şimdiye kadar herhangi bir şeyin başarıldığını söyleyemeyiz ama işe temelinden başlayıp, temel prensipleri formüle ettik. Görüşmeler de bu prensiplere dayanacak."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)