banner977

banner1066

Bölücü vekiller Meclisten kovuldu

Bağdat, Erbil'e karşı yaptırım adımlarını sıklaştırıyor. Bağdat'ta bulunan Barzani ve Talabani'ye bağlı milletvekilleri Meclisten kovuldu. Vekillerin son yapılan oturuma katılmasına izin verilmedi. Bu arada hem Amerika'dan hem de Fransa'dan "Bağdat ve Erbil arasında diyalog" çağrısı geldi

DÜNYA 04.10.2017, 13:07
Bölücü vekiller Meclisten kovuldu

Irak meclisi, Erbil'in Bağdat'taki milletvekillerinin vekilliğini askıya aldı. 

Iraklı milletvekili Methak el-Hamidi meclis üyelerinden bölgesel yönetim milletvekillerinin oturumlara katılmalarının yasaklanmasını istedi.

Parlamento'dan yapılan açıklamada, bu vekillerin gayrı resmi bir devlet kurmak için yapılan referanduma katılarak yeminlerini bozdukları belirtildi.

Irak meclisinin, Irak Bölgesel Yönetimi'nin düzenlediği referandumda oy kullanan milletvekillerinin isimlerini Federal Mahkeme'ye ileteceği bildirildi.

Bölgesel yönetim milletvekillerinin Irak Parlamentosu’na girmelerine izin verilmediği öğrenildi.

Bölgesel Yönetim Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim ise "Bağdat eşi görülmemiş izolasyon uyguluyor" açıkalaması yaptı. İbrahim, "Bağdat ile görüşmelere hazırız" mesajı da verdi.

Bu arada Amerika ve Fransa'dan da diyalog çağrısı geldi. ABD Dışişleri, Erbil ve Bağdat'ın diyalog kurması gerektiği, yönünde açıklama yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da "Erbil ve Bağdat diyalog için masaya oturmalı" dedi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P