banner1199

banner1197

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İtalya'da

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turu kapsamında İtalya'da. 10 yıl sonra bu ülkeye ilk ziyaretini gerçekleştiren Çin Devlet Başkanı burada ekonomiden kültürel konulara, farklı alanlarda ikili ilişkileri güçlendirecek anlaşmalara imza attı. Şi İtalya'nın ardından Monako ve Fransa'ya geçecek

DÜNYA 23.03.2019, 14:48

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin-Avrupa ilişkilerine yeni bir soluk getirmek" için çıktığı Avrupa turu kapsamında İtalya'da.

Çin Devlet Başkanı, 22-26 Mart tarihlerinde İtalya, Monako ve Fransa'yı ziyaret edecek.

Şi'nin İtalya ziyareti iki ülke ilişkileri açısından çok önemli.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Avrupa turunun ilk durağı olan İtalya'da, ekonomiden kültürel konulara pek çok alanda ikili ilişkileri güçlendirme hedefiyle görüşmeler yaptı.

Çin Devlet Başkanı Şi, ilk olarak İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından başkent Roma'daki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda kabul edildi. İki lider düzenledikleri basın toplantısında "İtalya ve Çin arasındaki iş birliği güçlendirilecek" mesajı verdi. 

Şi, İtalya ve Çin'in stratejik ortaklar olduğuna dikkati çekti

Şi, "Olumlu sonuç aldığımız bir görüşme oldu. Çin tarafı iş birliğinde iki yönlü bir ticaret ve yatırım istiyor. İki ülke arasında hiçbir çıkar çatışması bulunmamaktadır. İkimiz de karşılıklı endişelere saygı göstermeyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella ise İtalya'nın özellikle altyapı ve yeni teknolojilerde yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Mattarella, "Yeni İpek Yolu projesinde İtalya'nın katkısı çok önemli. Bu proje, sadece ticari değil aynı zamanda yetenek, fikir ve bilginin de paylaşılmak zorunda olduğu iki taraflı ve uzun bir yol" diye konuştu.

Çin ve İtalya arasında "Yeni İpek Yolu" projesinde iş birliğini öngören "İyi Niyet Anlaşması"na  da imza atıldı.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in İtalya ziyaretinin, özellikle Çin'in "Yeni İpek Yolu" projesinde İtalya ile iş birliği yapacak olması açısından AB ve ABD'den tepki aldığı ifade edildi.

İtalyan basını ise Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerinin Çin ile İtilya arasındaki yakınlaşmadan memnun olmadığını yazdı. 

Şi, İtalya'daki görüşmelerinin ardından ilk olarak Monako ardından Fransa'ya geçecek. 26 Mart'ta Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek Şi'nin, Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geleceği 4'lü toplantıda AB-Çin ilişkilerinin ele alınması bekleniyor.

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P