banner1199

banner1197

Costa Concordia'nın kaptanına 16 yıl hapis

İtalya'nın Giglio Adası açıklarında, 2012 yılında kayalıklara çarparak batması sonucu 32 kişinin öldüğü Costa Concordia yolcu gemisiyle ilgili davada kaptan Francesco Schettino 16 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DÜNYA 12.02.2015, 09:05 12.02.2015, 09:19
Costa Concordia'nın kaptanına 16 yıl hapis

13 Ocak 2012'de meydana gelen kazanın, Kaptan Schettino'nun Giglio Adası'nı selamlamak isterken gemiyi karaya fazla yaklaştırıp kayalıklara oturtmasından kaynaklandığı iddia ediliyordu.

Kaptan, ihmâlkarlıkla kazaya sebep olmanın yanı sıra geç alarm vermekle ve batmakta olan gemiyi yolculardan önce terk etmekle de suçlanıyordu.

Savcı, Schettino için 26 yıl 3 ay hapis istemiş ve "Ona Tanrı acısın, biz acıyamayız" demişti.

Çarşamba günü yapılan karar duruşmasında mahkeme heyeti Schettino'yu kasıtsız adam öldürmekten suçlu buldu.

Schettino, 16 yıl 1 aylık hapis cezasına çarptırılmasının yanı sıra 5 yıl görevden men edildi.

Kaptan ile geminin sahibi Costa Crociere şirketinin, mahkeme masrafları ile davacılara tazminat ödemesine de karar verildi.

'Kaza günü ben de öldüm'

Francesco Schettino karar açıklandığı sırada duruşma salonunda bulunmuyordu. Ancak günün erken saatlerinde son kez ifade verirken ağlayarak, "O gün (kaza günü) ben de öldüm. 3 yıldır medya beni kıyma makinesinde öğütüyor" dedi.

İtalya'da 3 aşamalı yargı sistemi gereği Schettino'nun kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. Kararın kesinleşmesi için İstinaf Mahkemesi ve ardından da Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor.

4 bin 252 kişi taşıyan Costa Concordia gemisi, 13 Ocak 2012'de Giglo adası açıklarında kayalıklara çarparak yan yatmış, olayda 32 kişi hayatını kaybetmişti.
Gemiyi yolculardan önce terk ettiği ortaya çıkan Kaptan Schettino medyada "Korkak Kaptan" olarak anılmaya başlamıştı.

Schettino ise yaptığı manevralarla binlerce yolcunun hayatını kurtardığını iddia ediyor ve günah keçisi ilan edilmekten şikayet ediyordu.

BBC Türkçe

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P