banner1198

banner1199

banner1197

Eylül'de yoğun Suriye trafiği

Türkiye, Almanya, Fransa ve Rusya Suriye krizinin çözümü için dörlü zirveye hazırlanıyor. Bu konuda Eylül ayında yoğun bir diplomasi trafiği yaşanacak. İlk zirvenin Eylül başında İstanbul'da yapılması, ardından da Tahran'da da bir araya gelinmesi planlanıyor.

DÜNYA 20.08.2018, 16:01 20.08.2018, 18:32
Suriye'deki kriz 7. yılını tamamladı. Çözüm arayışları da hız kazandı. Bu kapsamda Suriye krizinde kritik rol oynayan 4 ülke bir zirvede buluşmayı hedefliyor.

Suriye zirvesi için kritik ay Eylül. Zira Eylül ayında yoğun bir diplomasi trafiği yaşanacak. Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya, Eylül ayında İstanbul'da Suriye'deki krizin çözümünü masaya yatıracak. 

İkinci önemli zirve de Tahran'da yapılacak. Astana süreci ortakları Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Eylül ayının ilk 10 günü içinde Tahran'da bir araya gelmesi bekleniyor.

Dörtlü zirvenin planlaması Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Berlin’in kuzeyindeki Meseberg Sarayı’nda gerçekleşen görüşmesinde yapıldı. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov zirvesi konusunda, tarafların öncelikle yardımcılar ve uzmanlar düzeyinde görüşme yapılması konusunda anlaştığını kaydetti.

Dört ülkenin liderinin katılacağı zirvenin ne zaman yapılacağı ise bilinmiyor. Zira önce heyetlerin bir araya gelip teknik konularda mutabakata varması beklenecek.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcısı Yuriy Uşakov, liderlerin Suriye konulu bir zirvede bir araya gelmesinin mümkün olduğunu söyledi. 

Rus Özel Temsilci ayrıca, yakın zamanda Türk tarafı ile ‘çok yoğun ve önemli temaslarının' olacağını kaydetti.


ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
14°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P