banner1199

banner1197

Hüseyni: ABD düşmanca ve küstah bir karar aldı

ABD Başkanı Donald Trump’un İran Devrim Muhafızları ordusunu “yabancı terör örgütü” olarak tanımlamasına İran'dan tepkiler sürüyor. Peki karar İran için hangi anlama geliyor? İran, karara karşı hangi adımları atacak? İran Meclisi Millî Güvenlik Komisyonu üyesi Milletvekili Negavi Hüseyni, bu soruları Ulusal Kanal için yanıtladı. Negavi, Beyaz Saray’ın hamlesini “Hukuksuz ve Küstahça alınmış bir karar” olduğunu söyledi.

DÜNYA 10.04.2019, 19:32

Beyaz Saray’ın İran Devrim Muhafızlarını yabancı Terör örgütleri listesine almasının ardından Tahran’dan ilk karşı hamle geldi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, Amerikan Ordusu’nun Batı Asya’daki faaliyetlerini yöneten ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’nı terör örgütü ilan etti.

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi Milletvekili Negavi Hüseyni Washigton yönetiminin “İran Devrim Muhafızları” kararını Ulusal Kanal’a değerlendirdi.

Amerikan yönetiminin aldığı kararı "düşmanca" ve "küstahça" olduğunu söyleyen Hüseyni, kararın uluslarası hukuk açısından dünya tarihinde eşi olmayan sıradışı bir adım olduğunu söyledi.

Hüseyni, hem İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi hem de parlamento’nun mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde ABD’nin Batı Asya’da bulunan askeri kuvvetlerini terör örgütü olarak ilan ettiğini hatırlattı. 

İranlı vekil, mecliste gerçekleşen oturumda katılan bütün milletvekillerinin neden Devrim Muhafızları üniforması giydiklerini de açıkladı.

Hüseyni İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun barışta ve savaşta milleti ile birlikte olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin İran Kızılayına yapılan yardımları engellediğinin altını çizen Hüseyni, Washington'un bu tavrını insan haklarını ihlalli olarak yorumladı. 


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P