banner1199

banner1197

İngiltere AB'den erteleme talep edecek

İngiltere, Avrupa Birliği'nden yeniden erteleme isteyecek. Açıklamayı İngiltere Başbakanı Theresa May yaptı. May, erteleme süresinin olabildiğince kısa olmasını istediğini söyledi

DÜNYA 03.04.2019, 16:38

Brexit krizinin devam ettiği İngiltere, Avrupa Birliği'nden "erteleme" isteyecek.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının bir süre daha ertelenmesini talep edeceğini açıkladı.

7 saat süren kabine toplantısı sonrası açıklama yapan May, bu sürenin "olabildiğince kısa" olmasını istediğini söyledi.

May bir kez daha, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak istemediklerinin altını çizdi.

İngiltere mevcut şartlarda 12 Nisan'da anlaşma olmadan AB'den ayrılacak. Brexit'in ertelenmesi için ise AB üyesi diğer 27 ülkenin de onayı gerekiyor.

AB Konseyi Başkanı Tusk, May'in çağrısı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugünden sonra bile hala sonucun ne olacağını bilmiyorsak, sabırlı olalım" dedi.

İngiltere Parlamentosu, AB ile varılan Brexit anlaşmasını üç kez reddetmişti. Parlamento Pazartesi günü de, mevcut Brexit anlaşmasına alternatif seçenekleri oylamak için toplanmış ancak milletvekillerinin oyuna sunulan dört seçenekten hiçbiri kabul görmemişti.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P