banner1199

banner1197

İran ABD’nin Yüzyılın anlaşması planına meydan okudu

Dünya Kudüs Günü sebebiyle Türkiye, İran, Suriye ve Filistin gibi pek çok ülkede yüz binlerce kişi meydanlardaydı. İşgal altındaki Filistin'e destek amaçlı düzenlenen gösterilerde İsrail ve Amerika karşıtı sloganlar atıldı

DÜNYA 31.05.2019, 16:24 31.05.2019, 20:35

İran “Dünya Kudüs Günü” gösterilerinde ABD başkanı Trump’ın Filistin meselesinin çözümü için ilan edeceği “Yüzyılın anlaşmasına” meydan okundu.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen “Dünya Kudüs Günü” etkinliklerinde binlerce İran’lı meydanlara akın etti.

Ellerinde ABD, İsrail ve Suudi Arabistan karşıtı dövizler taıyan göstericiler Amerikan Başkanı Donald Trump’ın maketini ateşe verdi.

“Kudüs’e doğru”, “Kudüs Filistinlilerindir” ve “Çok Yakında Kudüs'te namaz kılacağız” pankartlarını taşıyan göstericiler, Kudüs’ün ebedi olarak bağımsız Filistin’in başkenti olacağını haykırdılar.

Eyleme katılan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de “Yüzyılın anlaşması” planını ağır bir dille eleştirdi.

Ruhani, ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" planına ilişkin, “Hiç Kuşkusuz, bu anlaşma da yüzyılın en büyük hezimeti olacak ve hiçbir sonuç çıkmayacak.” dedi.

"Kudüs satılık değil ve İsrail’e hediye etmek için ABD’ye ait değil. Diyen İran Dışişleri bakanı Zarif, Hiç kimsenin Müslümanların ilk kıblesini Siyonistlere verme hakkının olmadığını vurguladı.

Toplumun her kesiminden geniş bir katılımın gözlendiği gösterilerin hedefinde ABD’nin Filistin sorunu’nun çözümü için hazırladığı “Yüzyılın anlaşması” vardı.

İran İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni tarafından Dünya Kudüs Günü ilan edilen ramazan ayının son Cuma günü, başta İran olmak üzere birçok ülkede kutlanıyor.


Haber-Kamera: Yakup Aslan/ İran
ulusal.com.tr


 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P