banner1119

İran ve Irak'tan çok önemli ABD mesajları

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, dün başlayan İran temaslarına bugün de devam ediyor. Dün İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşen Abdülmehdi, bugün de İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada Hamaney, Abdülmehdi'ye 'Amerikan askerlerinin bir an önce Irak’ı terk etmesini sağlayın' tavsiyesinde bulundu. Abdülmehdi de Irak'ta IŞİD'i İran'ın desteğiyle yendiklerini vurguladı. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile de görüşen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi 'Bağdat, Irak topraklarının İran'a saldırı için kullanılmasına izin vermeyecek. İran'a karşı yaptırımların da bir parçası olmak istemiyoruz' ifadelerini kullandı

İran ve Irak'tan çok önemli ABD mesajları

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Amerikalı askerlerin bölgede bulunmasının bölge ülke ve halkları aleyhine olduğunu belirterek, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’ye hitaben, “Amerikan askerlerinin bir an önce Irak’ı terk etmesini sağlayın” dedi.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile bir araya gelen Hameney, “Amerikalıların uzun süre askeri varlık gösterdikleri her ülkeden çıkrılmaları süreci zorlukla karşılaşmıştır” diye konuştu.

İran ve Irak halklarının inanç, kültür ve tarihi ortaklıklarına değinen Hamaney, “İran İslam Cumhuriyeti-Irak ilişkileri, iki komşu ülke ilişkisinden ötede olup, İran devleti ve halkı, Irak’ın gelişmesi ve saadete erişmesini kendi gelişme ve saadetleri gibi görüyor. Ancak Amerikalılar ettikleri laflara rağmen, Irak’ta var olan demokrasiyi ve siyasi aktivistlerinin varlığının kendilerine karşı olarak görmeleri nedeniyle Irak devleti, Amerikan askerlerinin bir an önce Irak’ı terketmelerini sağlamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Irak’ın insani kapasiteleri ve zengin yeraltı kaynaklarının bu ülkeyi Arap dünyasında en etkin ülkeye dönüştürdüğünün altını çizen Hamaney, “Amerikalılar ve onların bölgedeki uzantıları, Irak’ın şimdiki demokratik yapısı ve iktidarına karşıdır ve bu durumu kendi lehlerine görmüyorlar” ifadesini kullandı.

Amerikalılarla Suudilerin Irak hakkındaki konuşmalarının onların iç niyetleri ile farklı olduğuna işaret eden Ayetullah Hamaney, “IŞİD’ın Irak’ı işgal ettiği dönem, bu örgüte silah ve malzeme gönderiyorlardı. Şimdi ise Irak’ın IŞİD’i yendiği süreçte Irak’la dost olduklarını belirtmekteler” dedi.

Amerika’nın Irak’ta varlık göstermesinin sırf askeri amaç taşımadığını kaydeden Hamaney, “Onlar uzun vadeli kalmaya ve Irak’ı işgal ettikleri ilk yıllar gibi kurulan devletlerin yeniden kurulmasını amaçlamaktadır” diye belirtti.

'IŞİD ZAYFLIĞI GÖRÜRSE CİNAYETLERİNE DEVAM EDER'

Abdülmehdi’nin IŞİD artıklarının Irak’ta kalmaya devam ettikleri yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan Hamaney “Çok dikkatli olunmalı. Onlar Irak halkı ve devletinin zayıf duruma düştüğünü sezdikleri an, hemen cinayetlerine devam edeceklerdir” dedi.

'IŞİD'İ İRAN'IN DESTEĞİ İLE YENDİK'

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi de Hamaney ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İran devleti ve halkı her daim zor günlerde Irak halkı ve devletinin safında yer tutmuştur. Bunun son örneği, İran’ın desteğiyle Irak’ta IŞİD’i yenmekti” dedi.

RAMAZAN BAYRAMI'NDAN SONRA DEMİRYOLU GELİYOR

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün sabah saatlerinde İran'ın başkenti Tahran’a gelen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ilk olarak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

İran-Irak halkları arasındaki ilişkilerin tarihi ve köklü olduğuna işaret eden Ruhani, “Yüzyıllar boyunca iki ülke halkı arasında güzel ilişkiler olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Irak’a yaptığı son ziyaret kapsamında varılan anlaşmaların yürürlüğe girmesi için taraflar arasında istişare toplantıları yapıldığının altını çizen İran Cumhurbaşkanı, ilk anlaşmanın karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması yönünde olması nedeniyle ikili ilişkilerin gelişmesini umduklarını belirtti.

İran ile Irak’ı demiryolu ile bağlamak istediklerine değinen Ruhani, Ramazan Bayramı’ndan sonra demiryolunun inşası için faaliyete başlayacaklarını kaydetti.

TİCARET HACMİ 20 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

İran’ın Irak’a elektrik, doğalgaz ve gelecekte petrol satmaya devam edeceğini bildiren Ruhani, iki ülke arasında bankacılık alanında güzel gelişmelere imza attıklarını ve iki ülkenin ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

'BAĞDAT, IRAK TOPRAKLARININ İRAN'A SALDIRI İÇİN KULLANILMASINA İZİN VERMEYECEK'

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, başkent Tahran'da Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, iki günlük ziyaret için Tahran'a gelen Abdulmehdi ile Cihangiri, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri ilişkiler ile bölge meselelerini görüştü.

ABD yaptırımlarının iki ülke ilişkilerini etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Cihangiri, yaptırımların bazı kısıtlamalara neden olduğunu ancak bunun yanında iş birliğini geliştirmek için fırsatlar sunduğunu ifade etti.

İran ile Irak arasında son süreçte ekonomik, siyasi, enerji ve muhtelif konularda imzalanan anlaşmaların önemine işaret eden Cihangiri, "İran ile Irak güzel anlaşmalar imzaladı. Bu gelişme, ABD'nin düşmanlığına rağmen İran ile Irak'ın tüm alanlarda ilişkilerini geliştirme konusunda kararlı olduklarına dair bir mesajdır" değerlendirmesinde bulundu.

Irak Başbakanı Abdulmehdi de Şattülarap su yolunun yaklaşık 40 yıldan bu yana temizlenmemesinin iki ülkeye de zarar verdiğini belirterek, bu konuda imzalanan anlaşmanın hem İran'a hem de Irak'a yarar sağlayacağını kaydetti.

Irak'ın, komşularıyla iyi ilişkilere sahip olmak istediğini, bu doğrultuda problemlerin de ortak çabalarla çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Abdulmehdi, "Bağdat, Irak topraklarının İran'a saldırı için kullanılmasına izin vermeyecek. İran'a karşı yaptırımların da bir parçası olmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Abdulmehdi'ye ziyaretinde Petrol Bakanı Samir el-Gadban, Maliye Bakanı Fuad Hüseyin, Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Su Kaynakları Bakanı Cemal el-Adili, Elektrik Bakanı Luay el-Hatip, Ticaret Bakanı Muhammed Haşim el-Ani, Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih Feyyaz ile Genelkurmay Başkanı Osman el-Ganimi ve milletvekilleri eşlik ediyor.


Etiketler; #iran #ırak #abd
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.