banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Maliki: İkinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyiz

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyiz." dedi.

DÜNYA 17.09.2017, 22:22
Maliki: İkinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyiz

Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Maliki'nin, Amerika Birleşik  Devletleri (ABD) Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ile görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Maliki'nin referandumun ne Irak halkının ne de Kürtlerin  çıkarına hizmet edeceğini, yasal olmadığını, ertelenmesi ya da iptal edilmesi gerektiğini belirterek, "Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail'in kurulmasına izin  vermeyeceğiz." dediği aktarıldı.

IKBY'nin referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, tartışmalı  bölgelerde yaşayan Türkmen ve Araplar, ABD, Birlemiş Milletler, İngiltere,  Türkiye ve İran karşı çıkıp, iptal edilmesini talep etmişti.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, referandum kararının anayasaya aykırı  olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak Meclisi de  yaptığı oylamada "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

 

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P