banner1199

banner1197

Mısır Mumyalarının formülü ne?

Sırrı çözülmeye çalışılan Mısır mumyalarının formülü hakkında önemli bulgular ortaya çıktı. İtalya'da bir Mısır Müzesi'nde bulunan mumya üzerinde kimyasal analizler yapıldı. Mumyalama süreci için kullanılan balsamın formülünü ortaya çıkaran kürler paylaşıldı.

DÜNYA 17.08.2018, 20:45 18.08.2018, 17:15
Antik Mısır döneminden kalma bir mumyanın üzerinde çalışıldı. Yapılan kimyasal analizler sonrası, mumyalama için kullanılan balsamın formülü üzerinde çıkarımlar yapıldı. 

İtalya'nın Torino kentindeki Mısır Müzesi'nde bulunan mumya üzerinde araştırmalar yapıldı. York Üniversitesi'nden arkeolog Dr. Stephen Buckley, BBC televizyonuna röportaj verdi. Dr. Buckley, mumyalamanın işinin özel bir sıvı sayesinde yapılabildiğini açıkladı.

Buckley, araştırmada yer alan diğer bilim insanlarıyla birlikte bu sıvıya ait tüm kimyasal parmak izlerini inceledi. Buna göre, mumyalama sürecinin belli aşamaları var.

MUMYALAMA SÜRECİ
Beynin alınması 
İç organların çıkarılması
Bedenin doğal tuzun üstüne yatırarak kurutulması
Bedenin anti-bakteriyel balsama yatırılmasıyla bakterilerin öldürülmesi ve bedenin mühürlenmesi
Bedenin son olarak kumaşa sarılması 

"Koruma için anahtar öneme sahip olan süreçler kurutma ve balsam" diyen Dr. Buckley, antik Mısır kültüründe mumyalamanın önemli bir yeri olduğunu vurguladı. 

"Ölümden sonra hayat, yaşamdan keyif alınan başka bir evre olarak görülüyordu. Fakat ruhun dinlenebilmesi için bedenin korunmasına ihtiyaçları vardı." ifadesini kullandı. Arkeolog. Balsamın özü hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

MUMYALAMADA KULLANILAN BALSAMIN ÖZÜ 
Bir bitki yağı, muhtemelen susam
"Balsam türü" bir bitki veya kök özü, muhtemelen hasırotu
Akasya olabilecek bir bitkiden alınmış doğal şeker, zamk
Kritik öneme sahip, kozalaklı bir ağaçtan, muhtemelen çam ağacından alınan bir reçine.

Bütün bunlar yağın içinde karıştırıldığında reçine içindeki anti-bakteriyel özelliğiyle bedenin çürümesinin engellendiği belirtildi. 


 
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P