banner977

banner1066

Rusya, Kırgız askerlerini eğitecek

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Rahimberdi Duyşembiyev, Rusya ile imzalanan protokolü açıkladı. İki ülke silahlı kuvvetleri arasında imzanan protokole göre Rus hava üssünde Kırgız askerlerin insansız hava araçlarının kullanımı konusunda eğitilmesi ve Kırgız askeri pilotların kullandığı Rus hava üssündeki pistin modernizasyonu sağlanacak. ​Bu arada Kırgızistan ile Rusya arasında iş sözleşmesi de imzalandı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 'Kırgızistan-Rusya Bölgelerarası 8. Forumu'nda Rus şirketlerle 6,5 milyar doların üzerinde yatırım ve ihracat sözleşmesi imzalandı' dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimr Putin de 'Rus iş çevrelerinin, Kırgızistan'daki yatırım olanaklarını değerlendirilmesini istiyorum' ifadelerini kullandı

DÜNYA 28.03.2019, 18:00 28.03.2019, 18:00
Rusya, Kırgız askerlerini eğitecek

Kırgızistan ile Rusya arasında, ülkedeki Rus askeri üssün statüsü ve süresini öngören anlaşmada değişilik yapılmasına dair protokol imzalandı.

Kırgızistan'a resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov arasında yapılan ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından imza törenine geçildi.

İki liderin hazır bulunduğu törende, Kırgızistan Genelkurmay Başkanlığı ile Rusya Savunma Bakanlığı arasında, Kırgızistan'daki Rus askeri üssünün statüsü ve süresini içeren anlaşmada değişilik yapılmasına dair protokol imzalandı.

Kırgız Genelkurmay Başkanı Rahimberdi Duyşembiyev, törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "İki ülke silahlı kuvvetleri arasında imzanan protokol, Rus hava üssünde Kırgız askerlerin insansız hava araçlarını kullanımı konusunda eğitilmesini ve Kırgız askeri pilotların kullandığı Rus hava üssündeki pistin modernizasyonunu öngörüyor" dedi.

Duyşembiyev, Rusya'nın üs kirası olarak yılda yaklaşık 4 milyon 800 bin dolar ödeyeceği bilgisini paylaştı.

Rus askeri hava üssü, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde başkent Bişkek'ten 25 kilometre uzaklıktaki Kant kentinde 2003'ten bu yana faaliyet gösteriyor.

İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Öte yandan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan-Rusya Bölgelerarası 8. Forumu'nda Rus şirketlerle 6,5 milyar doların üzerinde yatırım ve ihracat sözleşmesinin imzalandığını söyledi.

Ceenbekov, resmi ziyaret için Kırgızistan'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün başkent Bişkek'te 700'den fazla Kırgız ve Rus iş çevrelerin temsilcilerinin katılımıyla başlayan Kırgızistan-Rusya Bölgelerarası 8. Forumu kapanış törenine katıldı.

Ceenbekov, bugün düzenlenen forumda yaptığı konuşmada, Putin’in Kırgızistan’a ziyaretini, "Bugünlerin en önemli olayı" olarak nitelendirerek, "Kırgızistan-Rusya Bölgelerarası 8. Forumu'nda Rus şirketlerle 6,5 milyar doların üzerinde yatırım ve ihracat sözleşmesi imzalandı" dedi.

Rus iş çevrelerini Kırgızistan'a yatırım yapmaya çağıran Ceenbekov, "Tüm sektörlerimiz yabancı yatırımcılara açıktır. Kırgızistan'ın yeni bir endüstri türüne, ileri teknoloji ve çevre dostu teknolojilere ihtiyacı var. Yatırımcılara tarım ve sanayide vergi kolaylıklarımız mevcut. BDT ülkeleri arasında en ucuz elektrik tarifelerine, yetenekli bir iş gücüne ve esnek bir eğitim sistemine sahibiz." diye konuştu.

Forumun, iki ülkenin bölgesel işbirliğine önemli katkı yapacağını düşündüğünü dile getiren Ceenbekov, "Son yıllarda ticaret hacmimiz genişledi. Kırgızistan, üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) çerçevesinde aktif işbirliği yürütüyor. Lojistik ve ticaretimiz artıyor. İş adamlarımız 183 milyonluk pazara kavuştu. Bugün Avrasya Ekonomik Birliği'ne entegrasyonumuzun iyi gittiğini güvenle ifade edilebilirim." şeklinde konuştu.

Ceenbekov, Putin'e seslenerek, "Kişisel desteğiniz sayesinde ikili ilişkilerimiz kaliteli düzeye yükseliyor. Siz her zaman Kırgızistan'ın inisiyatiflerini destekliyorsunuz. Kırgızistan, Rusya için her zaman güvenilir, yakın, sadık müttefik ve stratejik bir ortak olarak kalmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

'KIRGIZİSTAN EKONOMİSİ İSTİKRARLI, YATIRIM OLANAKLARI DEĞERLENDİRİN'

Rusya Devlet Başkanı Putin de Kırgızistan ekonomisinin istikrarlı olarak her yıl büyüme gösterdiğine dikkati çekerek, Rus yatırımcılara seslendi ve "Rus iş çevrelerinin, Kırgızistan'daki yatırım olanaklarını değerlendirilmesini istiyorum" dedi.

Kırgızistan'ın 7 bölgesinin Rusya'nın 71 bölgesi ile iş birliği içinde olduğunu belirten Putin, "Dört yıldan beri, Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde Rusya ile Kırgızistan arasında iş birliği yürütülmektedir. Entegrasyonun avantajları ortadadır. Kırgızistan'ın ekonomisi her yıl yüzde 4 büyüyor. Rusya ile Kırgızistan arasında 2018 yılında ticaret hacmi yüzde 17 arttı. Ticaret hacmimiz 2 milyar dolara ulaştı" değerlendirmesinde bulundu.

Bişkek'teki temasları çerçevesinde Putin, forumda, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un müzeye dönüşen evini ziyaret ettiğini anımsatarak, "Cengiz Aytmatov Sovyet, Rus ve Kırgız yazarıdır. Evine ziyarette bulundum. Onur duydum" diye konuştu.

Putin, Ceenbekov ile Zafer Meydanı'ndaki Sönmez Ateş Anıtı'na çelenk koyarak Bişkek'teki temaslarını tamamladı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P