banner1199

banner1197

Rusya ve İran'dan Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki gelişmeleri ele almak için yarın Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladımir Putin ile bir araya gelecek. Görüşme öncesi hem Rus hem de İranlı yetkililer açıklama yaptı. Rusya ve İran Adana Mutabakatı çerçevesinde Türkiye ile Suriye'nin diyalog sürecinin başlamasından yana. Ayrıca Rusya Kürt gruplar ile Suriye yönetiminin de görüşmesinin faydalı olacağı görüşünü paylaştı

DÜNYA 21.10.2019, 17:39 21.10.2019, 22:41
Rusya ve İran'dan Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 22 Ekim Salı günü Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladımir Putin ile önemli bir görüşme yapacak.

Görüşme günü Türkiye'nin ABD'ye tanıdığı 120 saatlik süre de doluyor. Erdoğan ve Putin Suriye'deki gelişmeleri değerlendirecek.

Soçi'de yapılacak görüşme öncesi Rusya ve İran'dan peş peşe açıklamalar geldi.

İlk açıklama Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan geldi.

Şoygu; Türkiye, ABD ve Rusya'nın Suriye'deki işbirliğinin bölgedeki güvenlik ve istikrara katkı sağlamasını umduğunu söyledi. Rusya Savunma Bakanı Türkiye, ABD ve Rusya arasındaki koordinasyonun önemine vurgu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Soçi Zirvesi öncesi konuştu.

Lavrov, "Türkiye ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında diyalog kurulması tabii ki gerekli. Bu hususta biz de destekleyici rolü oynamaya, söz konusu teması teşvik etmeye hazırız" dedi.

Rus Bakan ayrıca Türkiye ve Suriye yönetimlerinin gerekli görmesi halinde, Adana Mutabakatı'nda birtakım değişiklikler yapılmasını destekleyeceklerini söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Suriye'nin diğer komşularına bir tehdit gelmemesi için, Kürt güçler ve Şam arasında diyalog kurulması gerektiğini de ifade etti.

Lavrov, "Suriye topraklarındaki Kürt yapılarının hepsi Suriye'nin yasal çerçevesi, yani anayasası içine oturtulmalı. Böylece, Suriye topraklarında yasadışı bir silahlı oluşumun kalmayacağı bir duruma varmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Suriye'deki durumla ilgili İran'dan da açıklama geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musevi haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Musevi, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ancak endişelerin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

İranlı sözcü, Adana Mutabakatı'nın Türkiye ve Suriye için uygun bir çözüm yolu olduğunu belirtti.  İran'ın bu konuda gereken desteği vermeye hazır olduğunu yineledi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P