banner1198

banner1199

banner1197

Sudan'da sokak eylemleri sürüyor

Hayat pahalılığına karşı aralıktan bu yana protestoların düzenlendiği Sudan'da gösterilerin bilançosu ağırlaşıyor. Gösterilerde 2 kişi daha hayatını kaybetti. Uluslararası Af Örgütü, protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısını 52 olarak açıkladı.

DÜNYA 10.04.2019, 19:45

Sudan'da Devlet Başkanı Ömer Beşir'in istifasını talep eden eylemler, devam ediyor. 

19 Aralık'ta ekmek fiyatlarına üç kat zam kararı almasının ardından başlayan protestolar kısa süre içerisinde ülke geneline yayıldı.

Geçen 2 gündür başkent Hartum'da protestoların şiddeti artmış durumda.

Polisin ses bombası ve biber gazıyla müdahale ettiği eylemlerde bir asker ve bir eylemci hayatını kaybetti.

Cumartesi gününden bu yana Devlet Başkanı Beşir'in ikametgahı ve Savunma Bakanlığını da içeren bulunduğu ordu kompleksi önünde eylemler devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü, protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısını 52 olarak açıkladı.

Hayat pahalılığından bunalan Sudan halkına karşı asker daha yumuşak bir tutum izlerken, polis gücü protestolarda sert müdahale ediyor. 

Asker ve polisin sokak olaylarında farklı tutum aldığı ülkede istihbarat biriminin ABD'ye yakın olduğu ifade ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Sudan'daki gelişmelerle ilgili açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Afrika'dan sorumlu yardımcısı Tibor Nagy (Tibor Nagi), Sudan hükümetinin şiddete başvurması halinde ABD ile Sudan arasındaki ikili ilişkilerin etkileneceğini belirtti. Nagy (Nagi), "Sudan hükümetini protestoculara karşı her türlü güç kullanımını bırakmaya çağırıyoruz" dedi.

Sudan Savunma Bakanlığı ise ordunun Sudan'ın güvenliğinden ödün vermeyeceğini, ülkede birlik ve beraberliğin kaosa sürüklenmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P