banner1199

banner1197

Suudi Arabistan Kanada ile ticari ilişkilerini dondurdu

Suudi Arabistan, Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan etti, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdi ve Kanada'yla tüm yeni ticari ilişkileri dondurdu.

DÜNYA 06.08.2018, 11:56 06.08.2018, 19:56

Suudi Arabistan Kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurdu.

Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerini protesto eden bazı Suudi aktivistlerin gözaltına alınmasına Kanada'dan tepki geldi.

Kanada’daki insan hakları örgütleriyle yakın ilişkisi olan Suudi aktivistlerin serbest bırakıkması için Kanada Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada "Suudi yetkilileri,  barışçıl insan hakları aktivistlerini derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” denildi.

Ottawa'nın bu müdahalesine Riyad'ın tepkisi sert oldu. Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada ise “Kanada’nın tutumu Suudi Arabistan Krallığı’nın iç işlerine açık ve bariz bir müdahaledir. Kanada'nın açıklamasındaki 'hemen serbest bırakmak' ifadesi, devletler arasındaki ilişkilerde çok talihsiz, kabul edilemez ve kınanmayı gerektiren bir ifadedir." denildi. 

Ardından Kanada'nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak istenmeyen kişi ilan edildi ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesi istendi.

Açıklama  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıldı. Kanada ile ticari ilişkilerin ve yatırımların dondurulduğu belirtildi. 
 

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P