banner1199

banner1197

Trump'tan İran kararı! İran'dan ilk açıklama

ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamada İran Devrim Muhafızları'nı "terör listesi"ne aldıklarını duyurdu. .

DÜNYA 13.10.2017, 20:10 13.10.2017, 21:31
Trump'tan İran kararı! İran'dan ilk açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın "fanatik bir rejimin yönetimi" altında olduğunu, dünyaya ölüm, yıkım ve kaos yaydığını ile sürdü ve "İran Devrim Muhafızları'na sert yaptırımlar uygulayacağız" dedi.
 
Beyaz Saray'da ABD yönetiminin İran ile ilgili yeni stratejisini açıklayan Trump, İran'ın "teröre en fazla destek veren" ülkelerden biri olduğunu savundu ve İran ile 2015 yılında yapılan "nükleer anlaşma"yı onaylamayacağını da söyledi.

Trump, "Müttefiklerimizi İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma girişimlerine karşı bize katılma çağrısı yapıyorum" dedi ve İran ile yalpan nükleer anlaşmayı "sürdürülemez" diye nitelendirdi.

İran Devrim Muhafızları’nı da yaptırımlar kapsamına aldığını açıklayan Trump, İran’ın dünyada teröre destek ülkelerin başında geldiğini savundu ve "İran Devrim Muhafızları'na sert yaptırımlar uygulayacağız" dedi ve ekledi:

"İran rejimi, 11 Eylül saldırılarının üst düzey teröristlerini sakladı, buna Usame Bin Ladin’in oğlu da dahil. El Kaide’ye, Hizbullah’a destek vermeyi sürdürüyor.

"ABD’yi ve müttefiklerimizi tehdit eden füzeler geliştirmeyi sürdürüyor. Bugün ilan ediyorum. Biz artık bu anlaşmayı sürdürmeyeceğiz ve sürdüremeyiz.

"Bu anlaşmanın sonucu daha fazla şiddet, terör ve İran nükleer terörü anlamına geliyor.

"Emir veriyorum, bu anlaşmadaki eksikleri kapatalım ki bir daha İran rejimi dünyayı nükleer silahlarda tehdit edemesin."


İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den ABD Başkanı Donald Trump'a tepki geldi.

Ruhani yaptığı açıklamada, "Trump'ın sözleri İran resmen lanet okumaktır, İran ulusuna yönelik temelsiz suçlamalardır." ifadelerini kullandı


TİLLERSON ÖNCEDEN DUYURMUŞTU
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Trump, İran Devrim Muhafızları'na yaptırım uygulamaya hazırlanıyor" demişti.
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklama ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Hazine Bakanlığına, İran Devrim Muhafızları'na karşı terör gruplara silah yardımı yaptığı gerekçesiyle yeni yaptırımların uygulanmasını emrettiğini söylemişti.
.

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P