Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Pekin’de

VenezUella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 4 Ağustos’taki suikast girişiminin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Çin’e yapıyor. Ana gündem maddesi ekonomi olan ziyareti kapsamında bugün lider Şi Cinping ile görüşecek olan Maduro “Çin bizim ablamız. Kardeşim Şi ile görüşeceğim için çok mutluyum” dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Pekin’de

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Pekin’de.

4 Ağustos’taki suikast girişiminin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Çin’e yapan Maduro, Çin ile stratejik bağları geliştirmek ve ticareti artırmak için temaslarda bulunuyor.
Temasların ana gündem maddesi ise ekonomi olacak.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşecek olan Maduro, temasları öncesinde açıklamalar yaptı. "Çin bizim ablamız. Kardeşim Şi ile görüşeceğim için çok mutluyum” ifadelerini kullanan Venezuela lideri, ziyaretinin enerji yatırımları ve ticarete de büyük bir ivme kazandıracağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang da dün düzenlediği basın toplantısında "Venezüella hükümeti kısa bir süre önce toplumun da olumlu karşıladığı bir dizi ekonomik ve mali reformlar yaptı. Venezuela'nın istikrarlı gelişimi herkesin çıkarına olur" demişti.

Çin, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler) üyesi Venezuela'ya, son on yılda, petrol sevkiyatı karşılığında yaklaşık 50 milyar dolar kredi vermişti. Venezuela’nın Pekin'e halihazırda 20 milyar dolar borcu var.


ulusal.com.tr