banner1199

banner1197

Yeni Zelanda'da Başbakan vekillere zam yapmayacak

Türkiye'nin kamu harcamalarında tasarrufu tartıştığı bugünlerde Yeni Zelanda milletvekillerine zam yapmama kararı aldı. Vekillerin iyi maaş aldığını belirten Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, milletvekillerine 1 yıl zam yapılmayacağını açıkladı.

DÜNYA 22.08.2018, 14:42
Yeni Zelanda'da Başbakan vekillere zam yapmayacak

Yeni Zelanda'da eylül ayında maaşlarına yüzde 3 zam alacak olan vekillerin hayalleri suya düştü. Başbakan, alt gelir ve üst gelir arasındaki farkın kapanması gerektiğini ifade etti.

Zammın yapılmaması için yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yasa tasarısının gündeme getireleceğini söyleyen Başbakan Ardern, "Zaten yüksek gelir grubunda olduğumuz için, hükümet olarak yapmaya çalıştığımız şey, üst gelir grubundakilerle, alt gelir grubundaki Yeni Zelandalılar arasındaki farkı kapatmak" dedi.

Ardern, bunun önemli bir tasarruf anlamına gelmediğini, ancak ekonomiye ilişkin güçlü bir mesaj anlamına geldiğini kaydetti.

Yüzde 3’lük zam, Başbakan'ın yıllık 427 bin 72 Yeni Zelanda doları (1 milyon 722 bin TL) olan maaşına 14 bin 131 Yeni Zelanda doları (57 bin lira) zam anlamına geliyordu. 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P