banner1199

banner1197

banner1203

Son dakika 23 Ağustos 2019 Cuma haberleri! Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK devlet yurt ve burs başvurusu nasıl yapılır

KYK burs başvuru tarihleri için heyecan giderek artıyor. KYK burs başvurusu ne zaman yapılacak? Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü her yıl belirlediği tarihlerde yurt, kredi ve burs başvurularını alıyor. 2019 yılında yurt başvuruları 19 Ağustos tarihinde başladı. İşlemler 26 Ağustos’a kadar devam edecek

EĞİTİM-SAĞLIK 23.08.2019, 09:04 23.08.2019, 09:04
Son dakika 23 Ağustos 2019 Cuma haberleri! Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK devlet yurt ve burs başvurusu nasıl yapılır
YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Üniversite tercihlerini yaşadıkları şehirlerin dışında şehirlere yapan ve oralardaki üniversiteleri kazanan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait yurtlarda kalabilmek için başvurunun nasıl yapılacağını araştırıyor.

Başvurular, yurtkur.gsb.gov.tr adresindeki online işlemler kısmından yapılıyor.

Kredi burs işlemleri için de başvuru ekranı aynı sayfada bulunurken, kimlik numarası gibi bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

KİMLER YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN KYK YURT BAŞVURUSU PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Sevgili öğrenciler T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurt başvuruları 19 Ağustos’ta başlıyor. 26 Ağustos’a kadar başvurularınızı 'Dijital Türkiye' (e-Devlet) üzerinden gerçekleştirebilirsiniz." denildi.
Yorumlar (0)