banner1199

banner1197

Bülent Esinoğlu: Durum ithalatçıya yarar

ÖTV ve KDV indirimleri uzatıldı. Ekonomistlere göre; sürenin uzatılması "tüketimi çoğaltma, ithalatçıyı teşvik etme" hedefi taşıyor. Esas çözüm ise kamu yatırımları ile birlikte istihdamı arttırmak. Son verilere göre vatandaşın güven bunalımı da aşılamıyor. Artan döviz kuru en büyük endişe. Hükümetin son hamlesi ise stopajları artırmak oldu.

EKONOMİ 21.03.2019, 19:15

Otomobil, ticari araç ve beyaz eşyada ÖTV indirimlerine Haziran sonuna kadar devam edilecek. Konut ve mobilyada ise KDV indirimi yılsonuna uzatıldı.

Uzmanlar ise uyarıyor. Ekonomistlere göre, alınan KDV ve ÖTV kararıyla Türkiye üretimden uzaklaşıyor. Resmi gazetede yayımlanan karar; tüketimi çoğaltma, ithalatçıyı teşvik etme" hedefi taşıyor.

İkinci kez uzatılan indirimlerle enflasyonda gerileme bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin düzenlediği Otomotiv Kongresi'nde konuştu. Yüksek enflasyon verileri gündemindeydi. Turizm sezonuna işaret etti.

Albayrak, KDV uyuşmazlığında son noktaya gelindiğini ve imzaların atıldığını söyledi.

Ancak vatandaşın güven bunalımı sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu tüketici güven endeksini açıkladı. Veriler yüzde 59,4'te kaldı. Güven endeksi geçen yıla göre yüzde 20 düştü, geçen aya göre ise sadece yüzde 2,9'luk bir artış gösterdi.

En büyük endişe ise döviz kurlarındaki yükseliş.

Albayrak elinde döviz tutanlara tepki gösterdi. Ekonomistler ise doların biraz daha yükselebileceği görüşünde.

Dövize yönelim kırılamazken son hamle mevduat stopajlarını yükseltmek oldu.

Bir yıla kadar vadeli döviz mevduat hesaplarında stopaj oranı yüzde 20'ye yükseltildi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P