banner1002

Büyüme rakamları açıklandı

TÜİK, 2018'nin ilk çeyreğinde ekonominin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 büyüdüğünü açıkladı. Büyümeyi hizmet ve sanayi sektörü sırtladı. Birinci çeyrekte gayrisafi yurtiçi hasıla da 792 milyar 691 milyon lira oldu.

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak-Mart 2018 dönemine ilişkin dönemsel gayrisafi yurtiçi hasıla verisini açıkladı. 

TÜİK'in açıklamasına göre Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 büyüdü. Türkiye'nin toplam gayrisafi yurtiçi hasılası yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon lira oldu.

Yüzde 7,4'lük büyümeye en çok katkı, hizmet ve sanayi sektöründen geldi. 2018'in ilk çeyreğinde ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörü yüzde  10'luk bir artış kaydetti.

İlk çeyrekte sanayideki büyüme yüzde 8,8 olurken aynı dönemde inşaat yüzde 6,9 tarım sektörü ise yüzde 4,6 oranında büyüdü. 

TÜİK'in açıkladığı büyüme verileri ile ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan bir açıklama geldi. Resmi twwitter hesabından açıklama yapan Erdoğan, "Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. OECD ülkeleri arasında birinci, G20 ülkeleri içinde ikinci sıradayız. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarına ilişkin twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama

Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. OECD ülkeleri arasında birinci, G20 ülkeleri içinde ikinci sıradayız. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaya devam ediyoruz.
2017 yılında yakaladığımız yüzde 7,4 büyüme oranının ardından 2018 yılına da hızlı başladık. 
Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam!Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan da açıklama geldi. 

Naci Ağbal, Maliye Bakanlığı resmi internet sitesinden yapıtığı açıkalama şu ifadelere yer vedi:

"Türkiye ekonomisi 2018 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 oranında büyümüştür. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,0oranında gerçekleşmiştir.

Geçtiğimiz yıl küresel çapta gerçekleşen senkronize büyüme ve uyguladığımız destekleyici makroekonomik politika adımlarıyla birlikte küresel çapta öne çıkan güçlü bir büyüme performansı ortaya koyan Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmelenmeyi sürdürerek 2018 yılına da hızlı bir giriş yapmıştır.

Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep ilk çeyrekte güçlü seyrini sürdürmüş ve özel tüketim harcamaları yüzde 11,0 artmıştır. Kamu harcamaları ise yüzde 3,4artarak ekonomik büyümeye sınırlı; ancak pozitif katkı vermeye devam etmiştir.

Yatırım, istihdam ve ihracata yönelik verdiğimiz desteklerle birlikte üretim ve yatırım tarafında çarklar hızla dönmeye devam etmektedir. 2017 yılında yüzde 7,3 ile güçlü bir büyüme performansı ortaya koyan yatırım harcamaları yılın ilk çeyreğinde de yüzde 9,7 artmıştır. Özellikle makine-teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimizin üretken yapısı için çok olumlu bir gelişmedir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.