banner1199

banner1197

Dolar neden yükseliyor? Dolarda son durum ne? Ekonomist Fehmi Köfteoğlu: Türkiye'nin önünde çok acı bir tablo var

Ekonomist Fehmi Köfteoğlu, Ulusal Kanal'da dolarda yaşanan gelişmeleri yorumladı. Köfteoğlu, "Dövizdeki artışın nedenini doğru görmek gerekir. Dövizdeki artışın nedeni, JP Morgan'ın açıkladığı rapor, manipülatif işlemler, bankada kendi müşterilerini döviz almaya yönlendirmesi değil. Gerekçe ne yazık ki insanlarımızı TL'ye güven duyamayacak duruma getirmenizdir. İnsanlar, TL'ye güvenmek yerine dövize güvenir hale getirdiyseniz bunun nedeni sizsiniz. Bu nedeni ortadan kaldırmadığınız sürece, seçimlerden önce de seçimlerden sonra da bu durum değişmez. Dolayısıyla, öyle bir sürece girmiş ki bu tablo seçim sonrasında kim kaç belediye kazanırsa kazansın Türkiye'nin önünde ne yazık ki istemeye istemeye söylemek durumundayım ama çok acı bir tablo var. Bu tablonun nedeni, JP Morgan değil, AKP'nin izlediği ekonomik politikalar" dedi

EKONOMİ 25.03.2019, 13:06 22.04.2019, 20:59

Ekonomist Fehmi Köfteoğlu, dolarda yaşanan son gelişmeleri, Ulusal Kanal'da Can Karadut'un sunduğu Günaydın Türkiye programında değerlendirdi.

Dövizlere dair açıklamalarda bulunan ekonomist Köfteoğlu, şunları söyledi:

"Ne yazık ki seçimlere bir hafta kala Türkiye'nin en ciddi sorunu, bugün iktidarı elinde bulunduran AKP'nin güvensizliğidir. AKP'ye güvenilmiyor. Kamuya sabah akşam küfredenler, yeri gelince JP Morgan'a karşı neyi kullanıyor? Kamu sopasını kullanıyor. 'Ben senin hakkında soruşturma açtım?' Neyle soruşturma açıyorsun? Kamu gücüyle. Kamu gücünü o zaman kamu yararına kullanacaksınız. Siz üç oy fazla almak için kullanmak istediğiniz zaman, sonuç alamıyorsunuz. Sonuç almadığınız, Merkez Bankası'nın bütün talimatlarınıza rağmen sonuç alamadı ve Merkez Bankası artık piyasaya müdahale edemiyor. Piyasa müdahale edemediği için bu fiyatlar böyle artıyor. Türkiye'de bugün ortaya çıkan acı gerçek, budur. İzlenen politika, uzun bir süreden beri bir çıkmazdaydı. Bugün işte bu olaylar artık zirveye ulaştı. Şimdi kendilerinin bile açıklayamayacağı bir durumla karşı karşıyayız. Dövizdeki artışın nedenini doğru görmek gerekir. Dövizdeki artışın nedeni, JP Morgan'ın açıkladığı rapor, manipülatif işlemler, bankada kendi müşterilerini döviz almaya yönlendirmesi değil. Gerekçe ne yazık ki insanlarımızı TL'ye güven duyamayacak duruma getirmenizdir. İnsanlar, TL'ye güvenmek yerine dövize güvenir hale getirdiyseniz bunun nedeni sizsiniz. Bu nedeni ortadan kaldırmadığınız sürece, seçimlerden önce de seçimlerden sonra da bu durum değişmez. Dolayısıyla, öyle bir sürece girmiş ki bu tablo seçim sonrasında kim kaç belediye kazanırsa kazansın Türkiye'nin önünde ne yazık ki istemeye istemeye söylemek durumundayım ama çok acı bir tablo var. Bu tablonun nedeni, JP Morgan değil, AKP'nin izlediği ekonomik politikalar."

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P