banner1198

banner1199

banner1197

Ekonomiye paket dopingi

İki bakanlık ekonomideki sıkıntıları aşmak için kısa vadeli doping paketi hazırladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankacılık ve finans sektörünü ilgilendiren planlarını duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise üreticiye yönelik paketini açıkladı.

EKONOMİ 17.08.2018, 18:04 17.08.2018, 18:10

Amerika'nın ekonomik yaptırımlarına yönelik peş peşe hamleler geliyor. Türk ekonomisine doping olarak tedbir paketleri açıklanıyor, üreticiye yönelik destek adımları atılıyor. 
Kurban Bayramı öncesi sanayici, KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketi açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "2 bin 739 ürün grubu incelendi." dedi. "30 milyar dolarlık ithalata karşılık gelen yerlileştirme çalışmaları başlatılacak." ifadesini kullandı.

Paketle; 1500 projeye 500 milyon tl destek verilecek, dış pazara açılan KOBİ'ler 300 bin lira destek alacak, KOSGEB alacakları 2019'a kadar ertelenecek, Ar-Ge desteklerine kur farkı ayarı yapılacak.

"Ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz."

Hazine ve Maliye Bakanlığı da "aksiyon planı"nı açıkladı.

"Reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün devreye alıyoruz."

Bankaların rahatlamasını sağlayan bir dizi tedbir uygulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomiyi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlatılan politikaların sürdürüldüğü" ifade edildi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P