banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Kuşak Yol riski değil yatırımları artıracak

Çin Kuşak Yol projesine yönelik endişeler UTİKAD toplantısında gündeme geldi. Projenin ülkedeki yatırım potansiyelini artıacağınu vurgulayan UTİKAD Yöneicileri, ayrıca Asya ve Afrika’ya ihracatımızı artırmamızı sağlayacağını ifade ettiler.

EKONOMİ 12.01.2020, 10:22
Kuşak Yol riski değil yatırımları artıracak

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) hafta içinde düzenlediği toplantıda sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. Türk lojistik sektörüne dair gündem maddelerinin UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener tarafından ele alındığı toplantıda, sektöre yön verecek iki rapor da basına sunuldu. UTİKAD Sektörel İlişkiler Müdürü Alperen Güler tarafından hazırlanan UTİKAD Lojistik Sektörü Raporu 2019’un yanı sıra UTİKAD ile Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tuna ve ekibinin iş birliğiyle hazırlanan Lojistik Eğilimler ve Beklentiler Araştırması 2019-2020 çalışması basına sunuldu.

ÇİN BİZİ YATIRIM ÜSSÜ OLARAK GÖRÜYOR

Toplantının soru cevap bölümünde ise önemli değerlendirmeler yer aldı. Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde orta koridorda yer alan Türkiye üzerinden geçecek tren yolu hattına yönelik, "Çin malları raylardan geçerek Avrupa’daki pazarımızı alacak" şeklindeki endişeler UTİKAD Yöneticilerine soruldu. Türkiye’nin bu projede karar aşamasında olduğunu belirten UTİKAD Yöneticilerinin değerlendirmeleri özetle şöyle oldu: "Ekonomiye etkileri konusunda araştırmalar yapılıyor. Avrupa’da rekabetçiliğimizi kaybedeceğiz gibi bir bakış var. DEİK bir rapor hazırladı. Orada da görülüyor projenin hemen her alanda Türkiye’ye artıları var. Türkiye’ye bir yatırım potansiyeli getiriyor. Çin klasik mal üretiminden çıkıp yüksek teknolojiye kaymaya başladı. Çin, Afrika ve Güney Doğu Avrupa’ya yönelik olarak Türkiye’yi bir yatırım üssü olarak görüyor."

REKABETİ ETKİLER ALGISI DOĞRU DEĞİL

Bu anlamda orta koridordan geçen tren hattından gelecek vagonların geri dönüşlerde boş gitmeyeceğine de işaret eden UTİKAD Yöneticileri, şu bilgileri verdiler: "Çin ihracatını Avrupa, ABD’ye artırdı ama Afrika’ya artıramadı. Çünkü kültürel bir uyumsuzluk oldu. Türkiye’ye bu anlamda Kuşak yol büyük bir potansiyel sunuyor. Kaskaslara sadece kara yoluyla ulaşıyoruz ve çok maliyetli. Bu tren bağlantısı sayesinde Kafkaslardan gelecek malların frika ve Güney Avrupa limanlarına ulaşmasında rol oynayacağız. Çin sanki Avrupa’ya ilk defa ulaşıyor gibi bir algı var oysa zaten kuzeyden Rusya üzerinden giden bir vagon hattı var. Türkiye’nin rakebetten uzaklaşacağı algısında olamaması lazım." Recep Erçin

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P