El Zeyd ile Saddam tartışması


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

24 Mart 2014, 09:30

Hatay’da üç günü geride bıraktım. Bugün hem içeriden, yani sempozyumdan, hem de dışarıdan gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım.
Önce içeriden...

Maliki konusunda ayrılık

Sempozyuma Türkiye’den sonra en kalabalık katılım Irak’tandı. Iraklı kardeşlerimizle çok yararlı tartışmalar yaptık.

Örneğin ABD Başkanı Bush’a ayakkabı atan Muntazer El Zeydi, konuşmamda kimi Ortadoğu liderleriyle ilgili yaptığım değerlendirmelere itiraz etti. El Zeydi, emperyalizme direnen liderler arasında Saddam Hüseyin’i saymama ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi ülkesini birleştiren lider olarak nitelememe karşı çıktı.

El Zeydi biraz da diplomatik bir ifadeyle kürsüden özetle şunları söyledi: “Irak’ta dün Saddam Hüseyin’e kahraman diyen de diktatör diyen de vardı... Bugün sizin gibi ‘Maliki Irak’ı birleştiriyor’ diyen de var, diktatör olduğunu söyleyen de... Her iki görüşte hem doğrular var hem de yanlışlar.”

Laiklik eksenli Maliki itirazı

El Zeydi’nin bu diplomtik ifadelerinin dışında Maliki konusunda arada paylaştığı kimi görüşler de vardı. Örneğin El Zeydi laikti ama Maliki değildi. Temel itirazı bundandı.

Bir de Bush’a ayakkabı fırlattıktan ve tutuklandıktan sonra rejimin işkencesine uğramıştı ve bunu affetmiyordu. Haklıydı...

Sempozyumun ikinci günü akşamı yemeğe gidilirken bu konu bu kez Iraklılar arasında tartışıldı. Örneğin Menas El Süheyl her liderin yanlışları olabileceğini, bu nedenle toplam yönelimi açısından değerlendirilmesi gerektiğini savundu. El Süheyl, Maliki’nin kimi hatalarına rağmen ülkeyi yeniden ayağa kaldırmaya başladığını savundu.

Bu arada El Zeydi’nin temel fark olarak ortaya koyduğu laiklik konusu devrimci, milliyetçi, halkçı, antiemperyalist tüm Araplar açısından çok önemseniyor. Kuşkusuz bunda her an karşı karşıya kaldıkları radikal İslamcı terörün etkisi de var.

Hatay: En laik kent Laiklik demişken...

Hatay gördüğüm en laik kent. Bütün dinler bir arada. Mahalleler içiçe. Müthiş bir hoşgörü hakim.

Örneğin Nusayri kökenli bir yurttaşımız durumu şöyle anlatıyor: “Doğduğum evin karşısında Ermeni, yanında da bir Türk evi vardı. Ben tesadüfen bu evde doğduğum için Nusayri’yim, diğer evlerde de doğabilirdim...”


Konuştuğum herkes içice yaşamaktan memnun. Yüzlerce yıla dayanan bu yanyanalık, şehirde tam bir hoşgörü iklimi yaratmış.

Bu durum üç günde izleyebildiğim kadarıyla insanların yaşam tarzına da yansımış. Örneğin Hatay’da akşamları ailecek yemeğe çıkmak başka herhangi bir ilimizden daha yaygın. Bu nedenle lokantaları çok büyük ve çocuklar için bahçelerinde oyun alanları var.

Örneğin kadınlar çok şık ve modern. Bunda mutlaka rahatsız edilmeden sokakta yürüyebilmelerinin de etkisi vardır. Yani hoşgörü iklimi en çok kadınlara yaramış.

Bu arada sempozyumun yapıldığı otelde akşamları düğünler vardı. Erkekler ve kadınlar, Oscar törenine gider gibiler; şık, bakımlı, havalı...

Anlaşılan Hatay’ın Gezi eylemlerinde başı çekmesi sadece AKP’nin Suriye politikası nedeniyle değil, aynı zamanda laikliğe ve yaşam tarzlarına sahip çıkmak içindi...

Bush’a ayakkabı fırlatabilmenin kaynağı

Yazıya El Zeydi ile başladık, onunla bitirelim...

Kolundaki gösterişli saati saymazsak (ilginçtir, sempozyumdaki tüm Arap kardeşlerimiz gösterişli saat takıyordu) tam bir halk adamı, mütevazi...

Kalabalık olduğumuz için garsonlar servise yetişemediğinde kalkıp önümüze tabaklar da koyuyor, minübüsümüz dar bir yerden geçmeye çalışırken inip şoföre muavinlik de yapıyor.

Zaten herhangi biri gibi olsaydı Bush’a ayakkabı fırlatamazdı.

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cenap aytepe - 4 yıl önce
saddam tarihin sayfalarında yerini kahraman olarak elbet alacaktır vahşi kapitalizme ve onun onun ahtopot kolları olan amerikan emperyalizmine karşı aslan gibi savaitı.