banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Eğitim-İş şube yöneticileri Mehmet Balık'ın istifasını istedi: Ya sendika ya belediye

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ın CHP’li Antalya Belediyesinde daire başkanı görevine gelmesini eleştiren Eğitim-İş Tekirdağ il ve ilçe yöneticileri, iki görevin aynı anda yürütülmesinin konfederasyon ve bağlı sendikaların ilkeleriyle bağdaşmadığını vurguladı.

EMEK 24.12.2019, 09:47
Eğitim-İş şube yöneticileri Mehmet Balık'ın istifasını istedi: Ya sendika ya belediye

Eğitim-İş Tekirdağ Şubesi, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın istifasını istedi. Aydınlık’a konuşan Eğitim-İş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren, Balık’ın CHP’li Antalya Belediyesi’nde daire başkanı olmasının Eğitim-İş ilkeleriyle bağdaşmadığına dikkat çekti. Farklı illerde de aynı rahatsızlığın olduğu edinilen bilgiler arasında.

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde daire başkanı görevine gelen Mehmet Balık’ın istifasını isteyen Eğitim-İş Tekirdağ Şube Başkanı ve tüm ilçe başkanlarının imzaladığı talepte şu ifadelere yer verildi:

“Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kuruluna çağrımızdır. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Sayın Mehmet Balık’ın Antalya BB’de daire başkanı olarak görevlendirilmesi sebebiyle, sendikal ahlak ilkelerimiz gereğince istifa etmesini beklemekteyiz. Sendikamız Eğitim-İş ve çatı örgütümüz Birleşik Kamu-İş sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışıyla hareket etmekte ve gücünü siyasal bağımsızlığından almaktadır. Bu hususta göreve gelen bütün yöneticilerimizden beklentimiz budur.”

‘POLİTİK BAĞIMSIZLIĞIMIZI ZEDELİYOR’

Eğitim-İş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren, istifa taleplerinin gerekçesini şöyle açıkladı: “Eğitim-İş’in, kurulduğundan beri, üyesine verdiği bir söz var. Bütün siyasi partilere eşit mesafede duracak ve kesinlikle herhangi bir partinin fidanlığı olmayacak diye. Biz gittiğimiz her okulda politik bağımsızlığımızı ısrarla koruyacağımızın sözünü verdik üyelerimize. Bu nedenle sayın konfederasyon genel başkanımızın, konfederasyonda görevindeyken, Antalya’da daire başkanı olması bizim politik bağımsızlığımızı zedeliyor.”

İSTİFA ETTİKLERİNDE HER ŞEY OLABİLİRLER’

Balık’ın istifasını talep etmekle üyelere verilen sözün gereğini yaptıklarını belirten Eren, daha önce yine bazı yöneticilerin seçimlerde aday olmalarını eleştirdi. Balık’ın da Antalya Konyaaltı Belediye Başkanlığına CHP’den aday adayı olmasının da tartışıldığını sçyleyerek şöyle konuştu: “Aslında bu konuda Mehmet Balık yalnız değil. Her siyasi görüşe sahip insandan çıkıyor böyle. İstifa ettiklerinde her şey olabilirler ama sendikamızı kullanarak, bizlerin üzerine basarak bir yerlere gelme isteği geçmişte de oldu. Onlara da gerekli tepkiyi göstermiştik. Balık belki en sert tepkiyi gösterdiğimiz isim oldu ama bu düzeyde bu kadar olmuyor. Bu bizi çalıştığımız illerde zor durumda bırakıyor.”

BALIK SİTEM ETTİ

İstifa talebine ilişkin Mehmet Balık’ın kendisini aradığını, konu hakkında gerekli bilgiyi verebileceğini, neden aramadan böyle bir karar aldıklarını sorarak sitem ettiğini anlatan Eren, konunun ilçe başkanlarıyla her ay yapılan toplantıda gündeme geldiğini kaydetti. Tekirdağ ilçe başkanlarının tamamının kararı olduğunu hatırlatan Eren, “Ama zaten yapacağını yapmıştı o saatten sonra bilgi alıp almamak çok da önemli değildi” ifadesini kullandı. Sıla Kemahlı

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P