Er Ryan, Volkan Astsubayı vururken


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

29 Ocak 2016, 11:58

Lafı hiç uzatmayacağım.

Genelkurmay Başkanlığı İnternet sitesinde, Volkan Astsubayımızın kahramanlığını konu edinen bir yazı yayınlandı. Eminim benim gibi milyonlarca insan Volkan Astsubay ile gurur duymuş ama bu yazıyı yazan kişiye da aynı oranda kızmıştır.

Çünkü o yazıda Volkan Astsubay PKK mermisiyle ölmemiştir ama Türk vatanını kahramanca savunurken vurulduğu an, Er Ryan’ı kurtarmak filminde bir Amerikan askerinin vurulmasına benzetilerek heba edilmiştir. Harcanmıştır. Amerikan kültürüne armağan edilmiştir.

Asıl üzücü olan ise bu yazıyı oraya koymayı planlayan kurmay aklının bu basit ama hayati ayrıntıyı görmemiş ya da görememiş olmasıdır.

Yazıktır, günahtır…

Mehmet Çavuş’a Ne Oldu

Devletlerin hafızaları vardır. Gelenekleri, alışkanlıkları, oturmuş bir dilleri, davranış kalıpları, yani karakterleri vardır. Milletlerin bütün tarihlerinden kendilerine kalan budur.

Rol modellerini kendi tarihinden çıkarır, kahramanlarını kendi tarihine mal eder. Yeni kuşaklarını oradan aldığı derslerle yetiştirir.

Bizim tarihimizde arızalanan tüfeğini bırakıp eline aldığı taş ve kürekle, elleri parçalanıncaya gırtlak gırtlağa savaşan, Atatürk’ün teklifiyle madalya alan Bigalı Mehmet Çavuş’lar vardır. O olmazsa yanı başında savaşan Diyarbakırlı Ali Çavuş vardır. O da olmazsa Cesaret tepede Kırşehirli Mehmet Çavuş vardır. Olmazsa Atatürk’ün en yakınındaki Kılıç Ali vardır. Olmazsa Kıbrıs savaşında destan yazan Şatır Astsubaylar vardır.

Çok mu eski de kaldılar?

Daha yakın tarihimizde, tıpkı Volkan astsubay gibi hainlerle çok yakın mesafede olduğu için kendi bulunduğu koordinatlara havan atışı isteyen, daha sonra başka bir olayda şehit olan Erdal teğmen vardır. Irak’ın kuzeyinde arkadaşlarını sıkıştıran keskin nişancının yerini tespit etmek için ayağa kalkıp ölüm bölgesinde koşarak ateşleri üzerine toplayan ve terörist mevziisini ortaya çıkaran başkaları vardır.

Bizde o kadar çok Mehmet çavuş, Ali çavuş, Erdal teğmen, Yiğit yüzbaşı var ki… Koca bir Türk tarihi bu kahramanlarla doludur. Onların içinde ne bir Er Ryan vardır ne de ona benzer bir hayat hikâyesi… Yazsam kitap olur, o kadar çok kişi ve olay var ki, Er Ryan dış kapının mandalı bile olamaz.

Volkan Astsubay’ı Er Ryan Vurdu

Volkan Astsubayların Amerikan tarihi ile bir ilişkisi yoktur ki, ölümleri ya da yaşamları onlara benzesin. Tam aksine Volkan astsubayı Amerika’nın kara gücü olan teröristler vurmuştur. Volkan Astsubayların kafasına çuval geçirenler Amerikalı Er Ryan’lardır. Hatta ve hatta o Er Ryan’ların yeni kuşakları olan Amerikan özel paralı askerleri şimdi o hendeklerde doğrudan Volkan Astsubaya ateş etmektedir.

Volkan astsubay Mehmetçiktir. Bu yazıda Mehmetçik de bir kez geçiyor, Er Ryan da... Ne acıdır. Volkan astsubaya yapılan çok büyük bir vefasızlık ve saygısızlıktır bu…

Kimlik Bunalımı

Burada beni isyan ettiren şey kastını aşmış bir benzetme değildir. Bazılarınız benim bunu abarttığımı bile düşünebilir. Ama durum hiç de öyle değildir.

Bu, bilinçaltlarına yerleşmiş bir kimlik bunalımıdır. Hilmi Özkök zamanında Türk Ordusu’nun subay ve astsubaylarının kimlik kartlarına “Turkish Armed Forces” yazıldığı zaman isyan etmiştim. Çünkü aynı kafa sadelik adına Kara Kuvvetleri brövesinden de Atatürk’ü kaldırıyordu.

Bu eylemin sebep ve sonuçları belliydi. Türk Ordusu gibi değil, Turkish Armed Forces gibi davranmaya başlarsınız. Çağrışımlarınız başkalaşır, Mehmet Çavuş gider, yerine Er Ryan gelir. Buna bağlı olarak davranışlarınız da değişir. Memleketiniz o Amerikalılar tarafından parçalara bölünürken siz onlara müttefik muamelesi yaparsınız.

İşte bugün bu kimlik bunalımının bütün topluma yansıyan sonuçlarını görüyoruz.

Ordu, brövesinden çıkarınca Atatürk’ü, birkaç yıl sonra meclisteki milletvekili de odasından indiriyor.

Mehmetçik Ruhunu Hatırlayalım

Konumuz, Er Ryan filminde olan bitenin doğru olup olmadığı ya da bize benzeyip benzemediği değildir. Bunu merak eden açıp Hans Schmidt’in eleştirilerini okur, beni ilgilendirmez. Bizim konumuz, Mehmetçiğin kahramanlığını gören Türk Genelkurmayının aklına Er Ryan’ın gelmesidir. Bu bizim bilincimiz olamaz… Olmamalıdır.

Türk Ordusu e Türk Milleti Mehmetçik ruhunu yeniden hatırlamalıdır.

Yoksa Er Ryan’ların bize ateş ettiği o hendeklerin önünde daha çok şehitler veririz…

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet Yıldırım - 2 yıl önce
Abartma degil meslektaşım az bile yerinde yazmışsın
Avatar
hakan - 2 yıl önce
Kalemine,aklına yüreğine sağlık.
Avatar
A. Cem Güzel - 2 yıl önce
Yazıda altı çizilen temel soru çok yerli yerinde. S. Spielberg'in dahi sinemacı vs. olmasının dışında eserin fazla bir evrensel mesajı yoktur. Amerikanizasyon siyaseti, kibiri (dignity !) riyaseti ön plandadır. Yazının içerisindeki kaynak için ayrıca yazara teşekkür ediyorum.