Erdoğan kandırıldı mı?


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

29 Temmuz 2014, 11:40

Bayram nedeniyle tüm iyimserliğimizi kuşanalım ve şöyle olduğunu varsayalım:

F Tipi örgüt Erdoğan'ı kandırdı, aslında kumpasta suç ortağı değillerdi...

Aslında Erdoğan, TSK engelini aşmak için F Tipi örgütü kullanmadı; onu gerçekten darbe olduğuna inandırdılar...

Erdoğan Ergenekon tertibinde aslında rol almamıştı, "ben bu davanın savcısıyım" demeye de mecbur bırakılmıştı...

Tüm o tertiplerle ilgili yaptığı açıklamalar, kurmaylarının "daha neler neler çıkacak" türünden hukuka aykırı müdahaleleri, çarşaf çarşaf çıkan suçlamaları... Hepsi F Tipi örgütün kendilerine bir oyunuydu...

Erdoğan aslında TSK'ye diz çöktürmek istememiş, F Tipi yapının yalanları nedeniyle kumpasta kullanılmıştı; özel yetkili mahkemeleri, dinleme yasalarını Fethullah Gülen'in tezgâhı nedeniyle çıkarmıştı...

BAŞBUĞ'UN ERDOĞAN'A UYARISI


Yandaş medyada daha makyajlı şekilde ifade edilen mazeretler aslında bunlar...

Biz de sırf bayram olduğu için değil elbette, meseleye bir başka açıdan bakabilmek için yaptık bu girişi...

Artık konuya gelebiliriz.

Erdoğan, bir grup gazeteciye önemli açıklamalar yaptı ve şöyle dedi: "İlker Paşa'nın görevde olduğu sürede bana söylediği bir sözü vardı. O da şuydu, 'bugün bize yarın size' demişti. Toplamalar malum başlamıştı. Ve hakikaten dediği oldu." (Yeni Şafak, 28 Temmuz 2014)

Peki, Erdoğan nasıl yorumlamış bu uyarıyı? Şöyle diyor: "Bazı konularda herhalde onlar da kendilerine göre sinyaller alıyorlardı ki bu endişeyi taşıyorlardı."

BAŞBUĞ TUTUKLANSIN TALİMATI KİMİN?


Burada duralım ve dün de dikkatinize sunduğum bazı notları anımsayalım:

Başbuğ, F Tipi'ne operasyon başlayınca şöyle demişti: "Bu polislerle ilgili bir liste verdik. Bu listenin başında da Ali Fuat Yılmazer vardı. Başbakan aldı, ilgileneceğini söyledi. Sonuç alamadık, gelişme olmadı." (Hürriyet, 25 Temmuz 2014)

Erdoğan, öncelikle Başbuğ'un bu sözlerini doğrulamış oldu: Listeyi almıştı ve bir şey yapmamıştı!

Öte yandan her ne kadar Başbuğ, "talimatı Erdoğan'ın verdiğine inanmıyorum" dese de, Ali Fuat Yılmazer 18 Mart'ta ekrandan Başbuğ'un dosyasını Erdoğan'a sunduklarını anlatmış ve "Başbakan, tutuklansın talimatı vermişti" demişti.

Ve Yılmazer'in bu iddiasını 4 aydır yalanlamayan Erdoğan, önceki gün şöyle diyordu: "Bu işlerin İstanbul ayağının bütün pisliklerinin içinde o var." (Yeni Şafak, 28 Temmuz 2014)

ERDOĞAN'IN EN BASİT SUÇU: GÖREVİ İHMAL


Artık şu girişteki varsayımları neden yaptığımıza gelebiliriz.

Erdoğan'ın kandırıldığını varsaydığımızda karşımıza şu tablo çıkıyor: TSK devlete yönelik bir tezgâhı saptıyor, isim isim listesini çıkarıyor ve Genelkurmay Başkanı, işlem yapsın diye o listeyi Başbakan'a veriyor. Başbakan ise gereğini yapmıyor. Hatta o listedeki isimlerin TSK'ye operasyon yapmasını izliyor. Ta ki o listedekiler, kendisini hedef alana kadar...

Bakın olay böyle bile olsa, ortada ciddi bir suç vardır ve bu tabloyu ülkeye yaşatan bir başbakan hemen istifa etmelidir...

Hatta 12 yıllık iktidarında, önce subay sonra da polis olarak bu kadar casus çıktığı için de ulusal güvenlik sorunu olmaktan yargılanmalıdır!

ERDOĞAN HÂLÂ ERGENEKON DAVASININ SAVCISIDIR


Ancak Erdoğan kandırılacak kadar saf değil ve satır arasında söyledikleri de masum olmadığını belgeliyor.

Bakın Başbuğ'un "bugün bize yarın size" mesajını anlattığı uçak söyleşisinde başka neler diyor: "Şimdi Hakan beyde patlak veren konu sıradan bir olay değildi. İlker Paşa tarafından içeri girdiklerinde falan da bizim gönderdiğimiz insan hakları komisyonu üyelerine de işte 'Hakan Beye sahip çıktığı kadar bize sahip çıkmadı' gibi bir ifade kullanıldı. E şimdi tabii Hakan ile onların konumu çok farklı. TSK mensuplarının bu noktadaki beklentileriyle sivildekinin beklentisi farklı. Şimdi benim sivildekine çok daha müdahale etmem mümkün. Ama bizim asker şuna alışmamış, sivilin kendilerine müdahale etmesine alışmamış." (Yeni Şafak, 29 Temmuz 2014)

Ne demiş oluyor aslında Erdoğan? "F Tipi'nin benim MİT'ime yaptığı ile senin TSK'ne yaptığı farklıdır" demiş oluyor.

Yani "F Tipi'nin TSK'ye operasyonu farklıydı ve haklıydı" demiş oluyor!

Yani Erdoğan dün de bugün de Ergenekon davasının savcısı olduğunu göstermiş oluyor!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.