Erdoğan üstünde Putin usta faktörü


Teoman Alili

Teoman Alili

24 Mart 2015, 14:24

 Bu yazıda tamamen bağımsız ve kendi fikirlerimi yazıyorum. Yazacağım şeyler bir iddianın ötesinde bazı duyumlar ve yaptığım sohbetlerin ışığında çıkardığım sonuçlardır. Son günlerde AKP içinde yaşanan bölünmeyi en iyi özetleyen tanımı Doğu Perinçek yaptı. Vatan Partisi Genel Başkanı ‘bölenler, bölünüyor’ diyerek gerçeği ortaya koydu. Bölünme sürecinde en dikkat çeken unsur Tayyip Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Eşbaşkanı gibi değil de neredeyse bir Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi ülke lideri gibi konuşmaya başlaması oldu. Tayyip Erdoğan sanki Putin’le yaptığı görüşmelerden sonra aydınlandı ve pek çok konuda ilginç çıkışlar yapmaya başladı. Alt alta sıralanan olgular dikkat çekiyor.

OLGULAR

-Sıcak para muslukları kesildi.
-Dolar bir anda fırladı.
-Petrol fiyatları düştü.

Bu üç olgu özellikle batının hamlelerini gösteriyor. Ekonomisini batıya bağlayan yada ısrarla bağlı tutmaya çalışan bir ülkenin bu tabloda başarılı olması imkansız. Üstelik fabrikaları ve stratejik kurumları yabancıların elinde olan bir ülkenin şansı çok az. Tabi, ülke derken esas olarak ülkeyi yöneten iktidarı kastediyoruz. Bu duruma karşılık uluslar arası ekonomik alanda bir çıkış var.

-AB’ye giden Rus gazının rotasını çizmek.
-Rotanın mümkün olduğunca kısa olmasını sağlamak.
-Bize göre yakın, batıya göre orta Asya enerji ağı rotasına Türkiye’yi dahil etmek.
-Avrasya ülkeleri içinde dolar yerine ortak para birimine geçmek.

Bütün bu maddeler aslında kötümser tabloyu ortadan kaldırabilecek gibi duruyor. Üstelik sadece Türkiye ile Rusya arasında yapılacak bir anlaşma ile hemen yürürlüğe girebilir. İki ülke arasındaki son görüşmeler buna imkan veriyor. ‘Türk akımı’ projesi aslında sadece Rus gazının değil Türk devletlerinin doğal kaynaklarını da taşıyabilecek bir proje olabilir. Güney Akım daha masraflı ve zor, ‘Türk Akımı’ ise hem inşa açısından hem de güvenlik açısından avantajlı. Güvenlik önemli çünkü proje AB’nin Rusya’ya bağımlılığını arttıracak. ‘Türk Akımı’ sayesinde AB üyesi Bulgaristan ile AB kapısından 2 yıl içinde girecek olan Sırbistan bypass olacak. Yerine AB ile sorun yaşayan ve sorunları lehine çevirmek için güç arayan Türkiye girecek. Üstelik ABD’de Ukrayna’nın bypass olmasıyla Karadeniz gücünü tamamen yitirecek. Türk Ordusu’nun Rusya-Gürcistan krizi sırasında Montrö’ye uygun hareket etmesi ve bir bakıma Karadeniz’i Pentagon’a kapatması bu açıdan önemliydi. Moskova durumun farkında bu yüzden ilişkileri sıkılaştırmak istiyor. Son zamanda Türkiye-Rusya ticaretinin milli para birimleri üzerinden yapılmasının tartışılması ve eski Sovyet devletlerinin ortak para birimine geçmeyi tartışmaları önemli. Ayrıca Moskova’nın, Türkiye’den tarım ürünlerine yeşil ışık yakması da özellikle tarım açısından üretim ekonomisinin önünü açabilir. Türkiye’nin son zamanlarda NATO üyesi ülkeler yerine Rusya ve Çin’le silah yada füze görüşmeleri yapması da dikkat çekiyor. Tayyip Erdoğan çevresinin batıyı kastederek ‘bugüne kadar bize sadece montaj sanayi verdiler ama silah sanayi kurmamıza destek olmadılar’ sözleri dikkat çekici. Rusya ve Çin ise 2001’de dönemin genelkurmay başkanları Kıvrıkoğlu-Kvaşnin görüşmesinde Türkiye’ye silah sanayi verilmesini yada kurulmasını teklif etmişlerdi. Fakat iki yıl sonra Erdoğan iktidarı ve BOP dönemi başladı. Bugün o dönem istense de istenmese de bitiyor. Bir başka değişle Erdoğan istiyor diye değil moda tabirle konjektür böyle emrediyor. Ustalık lafla değil eylemle ortaya çıkıyor galiba. Erdoğan’ın da, Putin’in de iktidar süreleri neredeyse aynı ama galiba Putin’in ustalık eserleri baskın çıkıyor. Dahası Putin Usta motivasyon konusunda da başarılı ‘Delikanlı adam’ tanımı iyi motive ediyor herhalde. Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne yakınlaşması da bir başka önemli olgu.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.