Erdoğan'ın PKK misyonu


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

19 Ağustos 2014, 14:45

AKP'nin resmi Kürt politikası görüntüde şöyle:

AKP Türkiye'nin Kürt'üyle müzakere yürütüyor, Irak'ın Kürt'üyle müttefik ve hatta onu Irak'tan koparmaya çalışıyor, Suriye'nin Kürt'üyle ise sorunlu bir ilişkisi var.

O sorun, IŞİD ile PYD çatışmasından ve PYD'nin AKP'yi IŞİD'in arkasında olmakla suçlamasından kaynaklanıyor.

Burada tabi şu düzeltmeyi mutlaka yapmalıyız: AKP için Kürt, Türkiye'de PKK, Irak'ta KDP ve Suriye'de PKK'nin kolu olan PYD'dir.

PKK-KDP BİRLİĞİ İHTİYACI

Peki, bu fotoğrafı neden çektik? Bu saptamayı yapmamızın nedeni ne?

1) Erdoğan vizyon belgesi de dahil tüm konuşmalarında önüne iki temel görev koydu:

a) Açılım.

b) Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi.

İki görevin birbirinin tamamlayıcısı olduğu artık daha da somut: Zira Açılım bir çözülme ve ayrışmadır, pratikte üniter devletin yerini özerkliğin ve federasyonun almasıdır. Başkanlık da üniter devletin değil, federatif yapıların idari modelidir.

2) Aydınlık'ta önemle işlediğimiz Center for American Progress (CAP) Raporu, ABD Başkanı Barack Obama'ya bölgedeki ana hedef için "Kürtlerin birliğini" sağlamasını önerdi.

CAP de tıpkı AKP gibi Kürt derken gerçekte PKK ve KDP'yi kastediyor. Çünkü ancak PKK ile KDP yan yana getirilerek Kürt Koridoru ve Büyük Kürdistan hedefine gidilebilir...

KÜRDİSTAN'IN MÜHENDİSİ: ERDOĞAN

Suriye'de Esad karşıtı cephede desteklenen IŞİD'in Irak'a sevk edilip Musul'u işgal etmesi izlenerek, işte bu hedefe bir gerekçe yaratılmış oldu.

Suriye'deki güç mücadelesi nedeniyle çatışmalı olan PKK ve KDP, IŞİD'e karşı mücadele için Irak'ta yan yana getirilmiş oldu.

Şimdi hedefleri bunu Suriye'de de sağlamak...

Tüm bu gelişmeler ana stratejiye uygun taktik manevralardır. Ana stratejide Büyük Kürdistan vardır. Büyük Kürdistan'ın müteahhidi ABD, imza yetkili mühendisi AKP, çalışanı da güç oranına göre sırasıyla PKK ve KDP'dir.

AKP, imzasıyla Türkiye'yi projenin önünde engel olmaktan çıkarmaya yetkili olabildiği için mühendistir!

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı için önüne temel görev olarak Açılım'ı koyması bundandır!

AÇILIM, PKK-KDP BİRLİĞİ

HEDEFİDİR

CAP Raporu'nun Obama'ya "PKK-KDP birliği" sağlanmasını tavsiye etmesi, aynı zamanda Erdoğan'ı görevlendirme anlamındadır.

Kaldı ki Açılım pratikte içeride Türk ve Kürt'ün ayrıştırılması ama dışarıda PKK ile KDP'nin birleştirilmesi demekti...

Erdoğan'ın kongrelerde Barzani'yi ağırlaması, Diyarbakır'da ona karşılamalar düzenlemesi sadece petrol ortaklığından kaynaklanmamaktadır.

Hatta denilebilir ki, petrol ortaklığının kârı, siyasi ortaklığın fiyatıdır!

ERDOĞAN PKK'Yİ ADIM ADIM İKTİDAR YAPIYOR

Tüm bunları alt alta topladığımızda artık karşımıza çıkan somut sonuç şudur:

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı, PKK'yi Türkiye'de siyasallaştırıp fiili iktidar ortağı yapmak ve Ortadoğu'da ana stratejiye uygun olarak onu bir başat güç haline getirmek demektir!

Selahattin Demirtaş'ın yüzde 10'u yakalayan cumhurbaşkanlığı adaylığı işte bu görevin tamamlayıcısıdır.

Şöyle: 2010'daki referandumda AKP ile PKK çevreleri, "evet artı boykot eşittir çözüm" demişti.

Bugün de cumhurbaşkanlığı seçimindeki Erdoğan ve Demirtaş oylarının toplamını "yüzde 61 çözüm istiyor" diye sunmaya çalışıyorlar.

Çatı'nın bu işbirliğine işaret eden bir seçim kampanyası yapması, aslında hem bu yüzdeyi çok aşağılara çekecekti, hem de Erdoğansız bir Türkiye'ye pencere açacaktı...

Bu da ayrı ama acı bir konudur...

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Feridun Kemal - 3 yıl önce
sayın m.ali güller kutluyor mutluluk diliyorum.