Esad için IŞİD IŞİD için PKK


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

17 Ağustos 2014, 12:25

Önce ABD, ardından da önceki akşam olağanüstü toplanan AB Dışişleri Bakanları IŞİD'e karşı savaşan Iraklı Kürt grupları silahlandırma kararı aldı. AB Dışişleri Bakanları silahlandırmanın boyutunu üye ülkelere bıraktı.

ABD'nin ardından önce Fransa, ardında da Çek Cumhuriyeti Iraklı Kürt gruplara askeri malzeme yardımı sağlayacağını ilan etmişti. İngiltere ve Hollanda ise Iraklı Kürt gruplarının silah yardımı talebine olumlu bakacağını açıklamıştı.

Almanya ise yasalarının çatışılan bölgelere silah yardımı yapılmasını yasakladığını belirterek konuya soğuk bakmıştı.

ALMANYA POZİSYON DEĞİŞTİRİYOR

Ancak AB'nin karar almasıyla birlikte durum değişti. Hatta Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Iraklı Kürt liderlerin ne tür desteğe ihtiyacı olduğunu tartışmak üzere Irak'a gideceğini açıkladı.

Steinmeier ülkesinin yeni pozisyonunu şu sözlerle açıkladı: "İnsanlar orada katledilirken kenarda durup seyredemeyiz. Şu anki tehdit düzeyi devam ederse, silah desteği yapmamız gerekebilir, bu ihtimali dışlayamam."

Berlin'in tavrı önemli. Bu ani değişikliğe yol açan başka olguları da inceleyeceğiz ama önce çok önemsediğimiz Center for American Progress (CAP) Raporu'nun ana fikrini anımsayalım.

ABD Başkanı Barack Obama'ya yakınlığıyla bilinen Center of American Progress (CAP) birincisi Kürtlerin birliğinin sağlanmasını, ikincisi de PKK'nin yasallaştırılmasını Beyaz Saray'a tavsiye etmişti.

Peki, bu çerçeveden bakarsak durum ne?

PKK'NİN YASALLAŞTIRILMASI HAZIRLIĞI

1) PKK, ABD'nin terör örgütü listesinden çıkmak için bir kampanya başlattı. Kampanya Beyaz Saray'ın internet sitesinden yürütülüyor. PKK'nin dilekçesi 9 Eylül'e kadar 100 bin kişi tarafından imzalanırsa, konu yasa gereği ABD idaresi tarafından gündeme alınacak.

Burada önemli olan PKK'nin terör örgütü listesinden çıkmak için başvurduğu gerekçedir. PKK, IŞİD'e karşı ülke savunması yaptığı için terör örgütü listesinden çıkarılması gerektiğini savunuyor!

2) PKK'nin faaliyetleri 1993 yılından bu yana Almanya'da yasak. Ancak IŞİD'le birlikte bu yasağın kaldırılması konusu da tartışılmaya başladı.

Hatta Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel şöyle dedi: "PKK geçmişte öyle hareketlerde bulundu ki onu yasaklamak zorunda kaldık, başka bir seçeneğimiz yoktu. PKK kendisini gözden geçirirse, geçmişte yaptıklarıyla arasına mesafe koyarsa, biz de ona yönelik uyguladığımız yasağı tartışabiliriz."

Bu açıklama yasağın kalkmasına yeşil ışık olarak yorumlandı.

ABD VE ALMANYA'NIN PKK HEDEFİNDE ORTAKLIK

ABD ve Almanya'nın PKK'nin yasallaştırılması konusunda eşgüdüm halinde hareket ettiği anlaşılıyor. Zira PKK konusundaki çalışmalarıyla bilinen gazeteci-yazar Dr. Nick Brauns şu önemli bilgiyi veriyor:

"IŞİD'in Musul işgalinden sonra Berlin'de Konrad Adenauer Vakfı tarafından Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin yapılan bir konferansta ben de hazır bulundum. Orada federal hükümetin danışmanları ve ABD'li stratejistler PKK'ye yönelik uygulanacak yeni politikanın sinyallerini verdiler. PKK'nin terörist örgütler listesinden çıkartılması ve Almanya'daki yasağın kalkması halinde, bu kez Rojava'da PYD'ye karşı benzer bir siyasetin uygulanabileceğini belirttiler."

Bu önemli bilgi yeniden CAP Raporu'na dönmemizi gerektiriyor. Zira orada Kürtlerin birliği ve PKK'nin yasallaştırılmasından sonra Beyaz Saray'a üçüncü önemli tavsiye de Suriye'de doğrudan PYD ile temas kurmaktı!

ABD, AB VE TÜRKİYE'NİN IŞİD BAHANESİ

Toparlarsak ortaya çıkan sonuç şudur:

ABD Suriye'de Esad'ı devirmek için IŞİD'i kurdu, geliştirdi ve bir tehdit haline getirdi. Şimdi o tehdidi bertaraf edebilmek gerekçesiyle PKK ve KDP'ye yardım ediyor!

Yardımdan öte PKK'yi terör örgütü listesinden çıkarmaya, yasallaştırmaya, silahlandırmaya ve Suriye'deki kolu ile doğrudan "açık" ilişki kurmaya yöneliyor.

Türkiye mi? Açılımla zaten PKK'yi adım adım yasallaştıran AKP, bu gelişmeler karşısında hiçbir şey yapmamayı da IŞİD'in elindeki rehineler üzerinden kamuoyuna gerekçelendiriyor!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 3 yıl önce
harabe ortadoğu projesi ( hop ) için eşbaşkan.