banner1199

banner1197

banner1203

22.02.2018, 16:18

Esad ve Erdoğan düşmanlığı çıkmazı

19 Şubat 2018 günü sabah saat 10.30 civarında önce hükümete yakın sonra kendine “merkez medya” diyen kanallar son dakika alt yazıları döşendi: “Esed güçleri PYD’yle anlaştı Afrin’e giriyor” yada “Rejim güçleri PYD’yle anlaştı Afrin’e giriyor” baştan sakat çünkü rejim veya Esed dedikleri resmi Suriye Arap Cumhuriyeti hani şu hükümetin de sürekli “toprak bütünlüğünü korumak için operasyon yaptığımızı” defalarca söylediği Suriye Devleti. Türkiye’de Ulusal Kanal ve Aydınlık dışında kalanlar dünya dezenformasyon tarihine geçecek yayınlar yapmaya başladılar. Gazetelere haritalar bastılar, haritalar önüne geçip yararlı gibi görünen tiyatral hareketlerle yararsız yorumlar yaptılar. Oysa gerçek aynı gün içinde akşam 18.30 gibi ortaya çıktı. Her akşam Ulusal Kanal’da sunduğum ana haber bülteninin girişinde dedik ki; “Afrin’e girmek isteyen Suriye Devleti yanlısı bazı gruplara Türk ordusu uyarı atışları yaptı ve grup yön değiştirdi” Yani, Afrin’e girmek isteyen Suriye Ordusu değil durumdan vazife çıkarmak isteyen bazı gruplardı. Elbette başarısız oldular çünkü Suriye, PKK silahlarını ve işgal altında tuttuğu devlet kurumlarını Şam’a devretmezse Afrin’e girmeyeceğini defalarca açıkladı. Türkiye’de PKK Suriye’ye tam teslim olmadan yani silah bırakmadan ve “sembollerini” tamamen ortadan kaldırmadan Suriye güçlerinin girmesini kabul etmiyor. Aslında durum net Türkiye açıkladı “Suriye Ordusu, PKK’yı temizlemek için Afrin’e girerse sıkıntı yok”(Dışişleri Bakanı), “PKK, Türkiye ve Suriye’nin ortak düşmanı” (Hükümet Sözcüsü) Zaten Beşar Esad’ta demişti ki; “PYD/PKK vatan hainidir” Bu durumda Amerikan kara gücüne karşı ortak mücadele zemini tamamen hazır. Sıkıntı ne? Türkiye’de anlamsız Esad düşmanlığı ve benzeri durumda Suriye ve bazı başka yerlerde Erdoğan düşmanlığı. İkisi de sahada ABD’yle aynı cepheye sürüklüyor. Bugün basit Erdoğan düşmanlığıyla yada sakat Esad düşmalığıyla hiçbir yere varılamaz, ABD’nin istediği şey olur. Neden mi? Madde madde yazalım…
 
GERÇEĞİN KILAVUZU
 
-Afrin, Suriye Arap Cumhuriyeti toprağı.
-BM tarafından kabul edilen tek devlet Suriye Arap Cumhuriyeti.
-Şu anda Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bazı toprakları ABD ve “kara gücüm” dediği terör grupları tarafından işgal edilmiş durumda.
-İdlib ve çevresi yobaz terör gruplarının işgalinde ve Türkiye, Rusya, İran üçlüsünün hamleleriyle temzilenmek üzere.
-Afrin, Membiç ve Fırat Nehri’nin doğusunda kalan bölgelerde yani Kuzey Suriye yada Türkiye’nin güney sınırı PKK işgali altında.
-PKK’nın meşrulaştırılması için ABD, üç harfli örgütler kuruyor; YPG, PYD, SDG v.s…
-Bütün bu örgütler ABD’nin silah ve para yardımı yaptığı örgütler.
-ABD, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru kurmak istiyor. Bunun için PKK’yı piyon olarak ve “kara gücü” olarak savaştırıyor.
-Terör koridorunu kurdurtmak istediği örgüt hem Suriye, hem Türkiye, hem de İran ve Irak’ı hedef alıyor. Bu ülkelerden toprak çalmayı planlıyor.
-Rusya, ABD’nin bölgede olmasını istemiyor ve Türkiye, İran, Irak ve Suriye’yle stratejik hatlar kuruyor.
-Rusya özellikle Suriye Devleti’nin en yakın dostu hatta hamisi pozisyonunu koruyor.
-ABD’nin terör koridoruna Türkiye, Rusya, İran ve Irak hem silahlı hem stratejik olarak karşı çıkıyor.
-Suriye zaten doğal olarak toprakları üstünde bir savaşa karşı. Toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruyor.
-Afrin, Türkiye’nin öncelikli hedefi ve amacı oradaki terör varlığını tamamen bitirmek.
-Suriye’de resmen PYD’yi yani PKK’yı vatan haini ilan etti.
-Şimdi Suriye toprak bütünlüğü için PKK’nın silahlarını teslim etmesi ve beyaz bayrak çekmesi konuşuluyor.
 
KILAVUZU VERDİK, SORULARI SORALIM
 
Bütün bu tabloya baktığımızda basit soruları sıralayalım;
 
-Suriye, PKK’yı vatan haini ilan ettikten sonra müttefik olur muy?
-Suriye, Türkiye gibi bir gücü karşısına alarak PKK’yla ittifak yapar mı?
-PKK, Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunur mu?
-Suriye ülkesini darmadağın eden ABD’nin “kara gücüyle” aynı yerde durur mu?
-Rusya, tarihi boyunca Kurtuluş Savaşımız’dan sonra ilk kez bu denli yakınlaştığı Türkiye’yle ilişkilerini tamamen bozar mı?
-NATO’nun ikinci en büyük gücü olan Türkiye, NATO’dan uzaklaşırken, Rusya PKK için Türkiye’den vazgeçer mi?
-Toprakları bölünme tehdidi altında olan İran ve Irak olası bir Amerika” kara gücü”-Suriye ittifakına sessiz kalır mı?
-Rusya, Amerikan “kara gücüyle” Suriye arasında bir ittifak olmasına izin verir mi?


Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (1)
Ayhan 2 yıl önce
Sayın Alili olayı net koyalım lütfen, Akp ve Erdoğan'ın niyeti ve amacı Abd ve İsraille aynı. Yani Suriyeyi parçalamak ve bölmek o kadar. Baştan beri hedef buydu ve Esad bunu baştan beri biliyor. Şuradan anlayalım artık: Esad pkk/pyg yi vurdu hemen arkasından Abd Esad güçlerini vurdu 100 kadar milis öldü.Yani abd pkk yi korudu. Peki Erdoğan ve Akp ne yaptı? Pkk yı vuranı mı destekledi koruyanı mı? Olay net ve açık Pkk yı vurana karşı oldu.Saygılar..