banner1199

banner1197

banner1203

14.09.2015, 19:17

Esat giderse IŞİD gelir

 ABD ve piyonları, Suriye’yi karıştırmaya başladıkları ilk günden beri Esat iktidarının zayıflaması ya da yıkılmasıyla tüm bölgenin istikrarsızlaşacağını söyleyegeldik. Esat’sız bir Suriye’nin radikal Ortaçağ kalıntılarının eline geçeceği herkesin anlayabileceği kadar açıktı. Ne yazık ki Türkiye’yi yöneten şaşkınlara bunu anlatabilmek oldukça zordu.

BOP kapsamınca Irak, Libya ve Mısır’daki ABD merkezli operasyonlara Rusya biraz uzaktan baktı. Bunun büyük bir hata olduğunu kısa sürede anladı Putin yönetimi. Suriye konusunda taraf oldu. Meşru yönetimin yanında yer aldı. Hem diplomatik anlamda hem de ekonomik ve askeri olarak Esat yönetimine en önemli desteği verdi. Suriye yönetiminin dört bir koldan yapılan ihanet saldırılarına karşı direnç göstermesinde en önemli etken oldu Kremlin yönetimi. Son günlerde Rusya, Suriye konusunda ağırlığını daha çok duyumsatmakta. Kremlinden peş peşe yapılan açıklamalar, Ortadoğu’nun barış ve istikrara kavuşması açısından çok önemli.

ABD Başkanı Obama, Rusya’nın Suriye politikalarını eleştirdi. Kremlin’den anında yanıt geldi Beyaz Saray’a. Putin’in danışmanı Dimitriy Peskov: “Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize, Suriye’de yasal Esat yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini açıklayamıyor.” demekte. Evet, can alıcı soru budur. Esat yönetimi giderse yerine kim gelecek? ÖSO mu, PYD/PKK mı, El Nusra mı; yoksa IŞİD mi?

İktidarın güçle ele geçirildiği ve yine güçle korunduğu açık bir gerçek. Suriye muhaliflerinden ÖSO, ABD ve yandaşlarınca en çok ortaya çıkarılan örgüt. Ancak bu grubun diğer terör örgütleriyle başa çıkması olanaksız. Suriye’deki terörist grupların en zayıfı ve en dağınığı. Dış güçlerin iteklemesiyle iş yapar görünen sözde muhalif.

Yukarıdaki gruplar içinde en güçlüsü IŞİD. Bu nedenle Esat sonrası iktidara en yakın olanı da IŞİD. Bunun tersini savunmak gerçekleri görmemektir. Demek ki Suriye’deki bütün kavga gürültü IŞİD’i iktidara taşımak içinmiş.

“Esat rejimi, uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegâne güç pozisyonunu koruyor.” Diye sürdürmekte sözlerini Peskov. Bu sözleriyle ABD ve müttefiklerinin IŞİD’le göstermelik mücadelesinin bir işe yaramayacağının da altı çizilmekte. Ancak meşru Esat yönetiminin terör gruplarını temizleyeceğini söylemekte Rus sözcü.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, koalisyonda yer alan ülkelerin IŞİD’e yönelik hava operasyonları analiz edildiğinde ilginç bir izlenim elde edildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.

“IŞİD’le mücadele için açıklanan hedeflerin dışında bu koalisyonun başka hedefleri bulunduğu da ortaya çıkıyor. Hiç kimseyi zan altında bırakmak istemem; ama bazı meslektaşlarımız, IŞİD güçlerinin hangi mevzilerde olduğuna dair bilgiler geldiğini ancak koalisyon güçlerine bu mevzileri vurmak için emir verilmediğini söylediler.” demekte Lavrov. Bu sözler, Ortadoğu’da oynanan oyunun perde gerisini apaçık ortaya sermekte. Başta ABD olmak üzere tüm koalisyon güçlerinin asıl hedefi Esat yönetimi. Amaç, Ortadoğu’yu parçalanabildiği ölçüde bölmek. İstikrarsızlığı derinleştirmek.

Suriye ateşi, Türkiye’yi de cayır cayır yakmakta. Gaflete “Dur!” demenin zamanı gelmedi mi daha? Suriye’deki yangını söndürmek Türkiye’nin elinde. Şam’a uzatılacak bir barış eli, hem Türkiye’yi hem Suriye’yi hem de tüm Ortadoğu’yu kan ve ateşten kurtaracak. O zaman ne duruyoruz?

Adil Hacıömeroğlu
Yorumlar (0)