Espiyonaj halk için mi yapılır?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

18 Ağustos 2015, 20:13

Espiyonaj, istihbarat ve buna benzer işlerin, bizde bir okulu yoktur. Belki polis ve güvenlik görevlisi yetiştiren okullarda, bir miktar vardır ama bu konuda fazla bir bilgi yoktur.

Aydınlar istihbaratla ilgili konuları, komplo kitapları, komplo uzmanlarının ekranlarda anlattığı hikâyeler ve buna benzer kaynaklardan öğrenir. Veya darbelerden yıllar sonra biraz öğrenir.

Halk istihbarat konusunda pek bilgilendirilmez. Kulaktan duyma bilgilerle yetinir. Belki savaş zamanlarında, sabotajlardan korunma adına, bazı bilgiler verilir.

Biz öğrenci iken, İkinci Şube diye emniyetin içinde mevcut, bir kurumdan söz edilirdi. Eylemcilerin bu şubeye gitmesi büyük korku ile karşılanırdı.

Ömrümde ilk kez, Derin Devlet ifadesini 1987 yılında işitmiştim. Belki dolaşıma daha önceleri girmişti. Ancak benim bilgi dağarcığıma çok sonra düşmüş de olabilir.

Aslında dünya halklarının da, derin devlet ve espiyonaj hakkında fazla malumatları yoktur. Zaten derin devletin derinde durmasının nedeni; böyle gizli kurumların halkalara karşı kullanılmasındandır.

Devletin içinde devletçikler, iktidarların hukuk dışına çıkarak yönetmesi ve iktidar sahiplerinin iktidarlarını(mülkiyetlerini ) koruma ve geliştirme organlarıdır.

Amerika ve İngiltere’de, Derin Devlete eleman yetiştiren özel yüksekokullar vardır. Bu ülkelerde, istihbaratçı bir kitle oluşmuştur.

Kurucuları ve finanse edenleri büyük zenginlerdir. Petrol tekellerdir.

ABD’de, espiyonaj eylemleri ve işleri, Amerikalının kamu haklarını korumaya yönelik değildir. Belli bir zümrenin(sınıf) çıkarlarını ABD halkına ve dünya halklarına karşı korumak ve geliştirmek içindir.

Bu sebepten Amerikan Derin Devletine eleman yetiştiren özel okulları, bu sınıf finanse eder.

Yani şirketin kapısındaki, güvenlik görevlisinin, gelişmiş ve espiyonaj yapar hali gibi düşünün.

Derin devletlerin, egemen sınıfların çıkarlarını ve iktidarlarını sürdürmesi için var olduklarını söyledik.

Halkların örgütlenmesi ve bu çıkar guruplarına karşı isyan etmesi dünya zenginlerinin korkulu rüyasıdır. Espiyonaj ve istihbarat bunun için vardır.

Ulus devletler ve ulus devlet halkları bu zümreye karşıdır. Emperyalist ülkelerdeki bu zümre de, ulus devletlere ve onların halklarına karşıdır.

Ulus devletleri yıkmak için her türlü naneyi yemeleri, anlatmaya çalıştığım bu esastan kaynaklanır.

Bunun içinde, Amerika’da istihbarat örgütlerinin bağlı olduğu yer; Amerikan zenginleridir. Amerikan devleti değildir.

Dinleme, gözleme ve takipten bizar olan halklar ve onların bağımsız aydınları da, derin devlet ile savaş halindedir.

Türk ulus devletinin ABD denetiminde kalması, yani bahsettiğimiz ABD zenginin kölesi olması için, ABD derin devletinin, Mustafa Kemal’in vefatından bu yana neler yatığını biliyoruz. Türkiye’de hayatı ve rejimi, kendi çıkarlarına göre, nasıl da dönüştürdüklerini biliyoruz.

En son, AKP iktidara gelirken, Henry Barkey, Morton Abromowicz, Eric Edelmam, gibi CIA istasyon şeflerinin ne kadar çok katkısı olduğu, herkesin malumlarıdır.

Şimdilerde Amerikan derin devleti Suriye’de şehir devletleri kurma ve Suriye ulus devletini parçalama peşindedir.

Amerika’daki ve Avrupa’daki zenginler, ulus devletleri parçalayarak çıkarlarını sürdürmeleri artık gittikçe zorlaşmaktadır.

Dünya dengeleri değişmekte, Batılı zenginler arasında mülkiyet ve iktidar savaşı vardır. Almanya derin devletini, ABD derin devletinin dinlemesi ve gözlemesi bundandır.

Çin ve Rusya emperyalist ülkelerin oyun alanını daralttıkça, kendi aralarındaki çatışmalar daha bir yüze çıkacaktır. Bir noktadan sonra espiyonaj da istihbarat da fazla etkili olamayacaktır.

Bülent Esinoğlu
[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.