F Tipi'ne operasyonun anlamı


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

23 Temmuz 2014, 18:06

Erdoğan'ın işaretini verdiği "paralel yapı"ya yönelik operasyon dün sabah başladı. Olayı, kumpas savcısının kumpas polislerine operasyonu olarak niteleyebiliriz. Kumpasçıların tamamı hesap verinceye kadar da bu tür operasyonları destekleyeceğiz.

Peki, kumpasın savcısı, kumpasın polislerine neden operasyon yaptı? Yanıt, kumpasçıların tamamının hesap verebilmesi için sürdürülecek mücadelede pusula olacaktır. O nedenle yanıtı bulmaya çalışalım.

ABD ZAYIFLADI, TAŞERONLARI SAVRULDU


Bize göre kumpasçıların birbirine düşmesinin 3 temel nedeni var:

1) Kumpasçıların bağlı olduğu merkez, yani ABD güç erozyonuna uğradı. Merkez zayıflayınca, uydular yörüngeden savrulma eğilimi gösterdi, çarpıştı...

ABD zayıfladıkça, hâkim sınıflar arasındaki çelişmeler derinleşti ve devlet aygıtı içindeki güç mücadelesi eksenli bir çarpışma başladı. Bu aynı zamanda Gladyo'nun merkezinde de çatlaklar yarattı. CIA Başkanı'na "gönül ilişkisi" üzerinden görev bıraktırıldı, geri çekilmeye itiraz eden generaller görevden alındı, Pentagon ile Dışişleri arasındaki çelişmeler derinleşti vs.

2) Kuşkusuz Gladyo'nun merkezindeki çelişmeler, yerel Gladyolara da yansıdı. AKP ile Cemaat karşı karşıya geldi. Kumpasın ortakları, güç paylaşımında sorunlar yaşamaya başladı.

Cemaat operasyonlarda başarı kazandıkça palazlandı ve Erdoğan iktidarından daha çok pay istedi. Erdoğan ağırdan aldıkça, ona yönelik de "önlem hamleleri" yaptılar; böcekler, dinlemeler, kasetler vs.

HAZİRAN VURDU, SİSTEM ÇATLADI


3) Kuşkusuz daha belirleyici olan neden, dışarıda ABD'yi güç erozyonuna uğratan neden ile içeride ABD'nin taşeronlarını zayıflatan nedendir.

ABD güç erozyonuna uğradı çünkü önce işgal ettiği Irak 2004'te direndi, Hizbullah 2006'da İsrail'e geri adım attırdı, 2008'de Rusya Gürcistan'a müdahale etti ve ekonomik kriz başladı. Ardından Tunus ve Mısır'da halk hareketleri ABD'nin 30 yıldır iktidarda olan taşeronlarını alaşağı etti.

ABD Suriye'ye müdahale ile denge aramaya çalıştı ancak Esad direndi ve Rusya ile İran'ın desteğiyle Atlantik cephesinin saldırısını durdurdu. ABD son olarak Ukrayna'dan "büyük oyuncu" Rusya'yı uyardı ama orada da Putin'in Kırım hamlesiyle istediği sonucu alamadı.

ABD'nin bu hamlelerinde öne çıkan taşeronlarının başında Erdoğan iktidarı geliyordu. ABD gibi Erdoğan iktidarı da, direniş cephesinin karşısında güç kaybetmeye başladı.

Ve daha önemlisi içerideki büyük mücadeleydi. Dışarıda Esad'ı deviremeyen Erdoğan, içeride de milli kuvvetlerin büyük eylemleriyle sarsılmaya başladı. 19 Mayıs eylemleri ile Silivri'yi kuşatma eylemleri, Haziran Halk Hareketi'ni doğurdu. Ayağa kalkan milyonlar hem Erdoğan iktidarını salladı, hem de sistemi sarstı.

Cumhuriyeti yıkan mafyokrasi rejimini hedef alan ayaklanma, sistemin efendilerini vurdu, çelişkilerini derinleştirdi, birbirine düşürdü: İki kuvvet çarpışmaya başlayınca, önce ortak suçlarından arınmaya yöneldiler, ortak suçlarını birbirlerine yıkmaya çalıştılar, "kumpas var" dediler.

ERDOĞAN'IN 10 AĞUSTOS HEDEFİ


Bu üç neden, kumpasçıların neden birbirine düştüğüyle ilgili genel nedenlerdir ama bir de AKP'nin F Tipi yapıya tam da şimdi operasyon yapmasıyla ilgili özel bir neden var: Cumhurbaşkanlığı seçimi!

Erdoğan'ın seçim başarılarının en önemli dayanağı, seçime güçlü bir görüntüyle girmesidir. Erdoğan 2007'de 17 Nisan bildirisine "yanıt verebilen" ve 2011'de "TSK'ye diz çöktüren" güçlü başbakan portresiyle seçime girdi ve kazandı.

Erdoğan, 10 Ağustos'taki seçime de "dış bağlantılı F tipi yapının inine giren" güçlü başbakan portresiyle girmek istiyor. Böylece çok ihtiyaç duyduğu MHP'nin milliyetçi oylarına da seslenmiş olacak!

ARASIZ MÜCADELE


AKP'nin F Tipi operasyonunun milli kuvvetler açısından anlamı şudur: Kumpasçıları zayıflatan her eylem, Türkiye'nin yararınadır.

Ancak Gladyo'yla mücadele yarım yapılamaz ve sadece uygulayıcılarını hedef alamaz, çünkü kuvvet kazanır, döner ve yeniden vurur. Tamam, Gladyo içi çarpışma neticesinde, Gladyo'nun operasyon biriminin Emniyet'ten MİT'e taşınmak zorunda kalması Gladyo'nun bütününü zayıflatmıştır ama Gladyo'nun siyasi ayağına da avantajlar sağlamıştır.

Dolayısıyla mücadeleyi sürdürmeli ve Galdyo içi çarpışmadan yararlanarak, kumpasçıların tamamından, 1 numara olanına kadar hepsinden tek tek hesap sormalıyız!

Cumhuriyet ancak böyle yeniden inşa edilebilir!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Aydın - 3 yıl önce
"abd zayifladi, taşeronlari savruldu" diyorsunuz ancak, sırada bekleyen gönüllü taşeronlar var. hem de sürüyle.
kumpasçıların temizlenmesi güzel de ya bu kumpasçıların ortakları? kumpas ortakları gündemden asla düşmemeli, düşürülmemeli.