Futbolun etnik ayrışım amacıyla kullanılması


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

15 Aralık 2014, 05:39

Son günlerde güneydoğuda bazı il ve ilçelerde yapılan futbol karşılaşmalarında diğer bölgelerden gelen takımlara karşı şiddete varan olayların meydana geldiğini öğreniyoruz. Böylesi bir davranışa ne sebep oluyor ve olayları kimler çıkarıyor diye baktığımızda, olayların ufak şeyler bahane edilerek, PKK terör örgütünün bir uzantısı olan YDG-H tarafından çıkarıldığını tespit ediyoruz. Meydana gelen olaylara polis ve jandarma göz yaşartıcı gaz ve TOMA’ları kullanarak müdahale etmek durumunda kalıyor.

Güneydoğudaki il ve ilçelerdeki futbol karşılaşmalarında meydana gelen olayların önce münferit olaylar olabileceğini değerlendirdim. Fakat sonra arka arkaya benzer olaylar meydana gelmeye devam edince arkasında yatan amacı anlamak ihtiyacı duydum. Önce ‘’açılım süreci’’ dolayısıyla verilen tavizler, bölgedeki olaylara müdahale edilmemesi, devlet otoritesinin zayıflaması, boşluğun PKK terör örgütü tarafından doldurulması bölgede oluşturulmaya çalışılan kürt milliyetçiliği sonucu buralar bizden sorulur anlayışından kaynaklanabileceği geldi aklıma. Tabii bunlar da olabilirdi veya bunların da etkileri vardı.

Sonra şunu farkettim. Bu olaylar özellikle diğer bölgelerden gelen takımlara yapılıyordu ve her seferinde bir bahane bulunuyordu. Amaç kin ve intikam alma duygusu yaratmaktı. Kimin ya da kimler üzerinde peki? Tabii ki diğer bölgelerden gelen takımların bulunduğu şehirlerde yaşayan insanlar üzerinde. Böylece bu tür olayların olduğu güneydoğu şehirlerinden diğer bölgelerdeki şehirlere futbol karşılaşmalarına giden takımlar şiddete maruz kalacaklar, kin ve nefret yaratılacaktır. Peki yaratılmaya çalışılan bu kin ve nefretin sonucunda ulaşılmak istenen hedef nedir? Hedef diğer bölgelerdeki halkı birlikte yaşadıkları kürt vatandaşlarımıza yönelik şiddete ve çatışmaya yönelterek karışıklık yaratmak , böylece güneydoğuda bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti’nde birlikte yaşamaktan yana olan kürt kardeşlerimizi devlete ve millete düşman haline getirmektir. Yapılan bu hain hesap ve stratejiye mutlaka mani olunmalıdır. Oynanmak istenen oyunun amacı milleti bölmek , düşman haline getirmek ve bölünmeyi temin etmektir.

Maalesef futbol Yugoslavya’nın hem ayrışmasına hem de iç savaşa neden olan kin ve nefret duygularının yaratılmasında ve etnik ayrımcılığın oluşturulmasında çok önemli rol oynamıştır. İlk kıvılcımlar futbol müsabakalarında oluşan etnik gruplar arasında kin,nefret ve şiddet olayları yaratılmak suretiyle atılmıştı. Aynı şeyler İngiltere’de Kuzey İrlanda ve İskoçya, İspanya’da Katalonlar tarafından da aynı şekilde etnik ayrışım için kullanılmış/ kullanılmaktadır.Son günlerde mahalli futbol takımlarının ve futbol müsabakalarının etnik ayrışma, kin ve nefret oluşturmak amacıyla devreye sokulması söz konusudur. Böylece şiddetin bir vasıta olarak kullanılması, iç çatışmanın çıkarılması ve ülkedeki etnik ayrışmanın derinleştirilmesi ve ulus devletin sonlandırılması hedeflenmektedir.

Türk Milleti bu oyuna gelmemeli ve futbolun ülkeyi bölmek amacıyla kullanılmasına engel olmalıdır. Umarım yetkililer de oyunun farkındadır ve çok geç olmadan tedbir alırlar.İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.