''Gladyo içi çatışma'' değil


Turhan Özlü

Turhan Özlü

31 Temmuz 2014, 15:18

20-30 yıldır F-Tipi merkezli olarak inşa edilen Gladyo dağılıyor.

Gladyo ABD derin devletinin Türk milli devleti içindeki gizli örgütüydü. Ama ABD artık eskisi gibi dünyada ve Türkiye'de at koşturamıyor. İstediği gibi milli devletlerin iç sistemini kurgulama yeteneği bulunmuyor. İran'a diş geçiremedi, Irak'ta bile kaybetti. Suriye'de ve Mısır'da kaybetti.

Türkiye'de de kaybediyor. Ergenekon ve Balyoz tertipleri, doğrudan ABD-NATO operasyonu; Gladyo operasyonu değil miydi? Altında kalmadı mı?

Yapılan son büyük operasyonu "Gladyo içi çatışma" gibi görmek, eski resime bakarak Gladyo'yu kadiri mutlak bir güç ve bir kader gibi görmekten kaynaklanıyor olabilir.

"AKP hükümetini Gladyodan ayırıp, sadece F tipi çeteyi Amerikancı Gladyo olarak gösteriyorsunuz" eleştirileri de aynı bakışın ürünü.

Evet Doğu Perinçek Silivri'de, "Bir numara Tayyip Erdoğan'dır, iki numara Abdullah Gül, üç numara Fethullah Gülen'dir" dedi. Ama tarihi Ağustos 2013'tür. O tarihte AKP-Cemaat koalisyonu yürürlükteydi. Özellikle 2013 sonunda başlayıp büyüyen kavga sonunda o koalisyon parçalandı.

Koalisyonu parçalayan biziz.; Türkiye'nin yurtsever kuvvetleridir. Temel nokta burası. Hükümeti indiremedik ama karpuz gibi ortasından çatlattık. Öncesini yazmıyorum. Silivri meydan savaşlarından ve Haziran ayaklanmasından sonra Tayyip Erdoğan'lı bir AKP artık Türkiye'yi yönetemezdi; yönetemiyor.

Ergenekon-Balyoz sıradan davalar değildi. Dünyanın sayılı orduları arasında anılan Türk ordusunun genelkurmay başkanını; 1000'e yakın seçkin komutanını hedef aldı. TSK'nın terfi sistemini altüst etti. Büyük mücadele sonunda bu davalar çöktü. AKP iktidarı bu koşullarda hiçbir şey olmamış gibi gidemezdi. Silivri'de bir ceset orta yerde dururken AKP-Cemaat koalisyonu yürüyemezdi.

BU KAVGAYI NASIL AÇIKLAYACAĞIZ?


Tarafları Amerika mı birbiriyle tokuşturuyor? Amerika hangi tarafı tutuyor? Amerika yıllar içinde oluşturduğu bu kendi gizli derin örgütünün dağılmasına, birbirini kırmasına niçin engel olmuyor?

Gladyo içinde böylesi bir çatışma olmaz. Çatışma olursa adı Gladyo olmaz.

Gladyo örgütü devlet dediğimiz örgütten farklı. Her devletin ordu, yargı, polis vb. yasal kurumları var. Ama Gladyo bu örgütlerin tümünün içinde ve onları kontrol eden, kökü dışarda yasa dışı bir örgüt. Özel bir örgüt. 1990'lı yılların başında adına "Çiller Özel Örgütü" diyorduk. 90'lı yıllardan itibaren; özellikle Tayyip Erdoğan iktidarıyla birlikte Türkiyedeki Gladyo F tipinin hakimiyetine geçti.

"Gladyo F tipidir" derken hakim unsuru kastediyoruz. Ama her türlü yöntemlerle diğer çevreleri de hakimiyetleri altına aldılar. Devlet içinde devlet oldular. (Tayyip Erdoğan paralel devlet diyor). Herkes bunların şerrinden çekinip biat etti. Etmeyenler kasetlerle, şantaj vb. yöntemlerle teslim alındı. Hala direnenler ise Silivri'ye tıkıldı.

Bir önceki yazımda "Gladyo Türkiye'de Fethullahçı Gladyodur" başlığını bu temelde kullandım. Daha yıllar önce bu adı koyduk; "Fethullahçı Gladyo, dedik.
"F-tipi kol kesilince Gladyo ile mücadele bitmiş mi olacak" diye soranlar var. Bu soru Türkiye'nin Milli Hükümet mücadelesiyle ilgili. Eğer bu hedefte zafere ulaşırsak biter. Ulaşamazsak yeni bir ad ve oluşumla sürer. Nasıl Çiller Özel Örgütü F- tipi örgüte dönüştürülmüş ise.

Türkiye, ABD-Batı zincirini kırarsa F-tipi Gladyo da biter. Kıramazsa çeşitli biçimlerde sürer. Biz de yeni bir ad veririz.

AKP'Yİ DEVİRME KOŞULLARI ŞİMDİ DAHA UYGUN DEĞİL Mİ?

En iyisi "gerçeği olgularda" aramaktır. Hani hep "somut şartların somut tahlilini" yapmaktan bahsederdik. "Teorinin anası pratiktir, olgudur" derdik.

F-tipi çete dağıtılıyor. Polis içinden, adliyeden, askeriyeden ve devletin diğer önemli alanlarından temizleniyor. Olgu bu. Ne kadar temizleneceği yine bizim kararlılığımıza bağlıdır.

Fiilen ellerine kelepçe takan, tasfiye eden güç Hükümet ama bizim mücadelemiz olmasaydı bu kavga yaşanmazdı.

Ama biz tam da operasyonun sürdüğü günlerde, "Sen de Gladyosun, 10 yıl bu ekibin başındaydın" dersek yürüyen bir sürece takoz koymuş oluruz. Unutmayalım, devlet içine kök salmış bir çeteye karşı sonuç alıcı hamle, ancak iktidar gücü ile yapılabilir.

17 ve 25 Aralık'ta, yolsuzluk-rüşvet operasyonu başladığında da Fethullah'a, " Sen de Tayyip'le ortaktın" demedik.

Böylesine bir kavga sürerken, Tayyip Erdoğan'la Fethullah Gülen'i eşitlemek doğru değil. Evet biz her iki güce karşı da mücadele ediyoruz. Ama ortada somut bir durum var: O iki güçten biri diğerine karşı operasyon yapıyor.

Eşitlik matematikte; soyut alanda vardır ama hayatta hiçbir şey eşit değildir. "Siyaset", "analiz etme", "strateji ve taktik" gibi kavramlar bunun için var. "Her şey değişir" derdik, "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" derdik.

Her somut durumda "esas-tali" ayırımı yapmak, "düşman içindeki çelişmeleri" değerlendirmek,"düşmanları yalnızlaştırmak ve teker teker yenmek." Bunları konferanslarda nutuk atmak için üretmedik.

SONUNDA TAYYİP ERDOĞAN'A DAYANACAK


Yıllarca "Fethullahçı çete dağıtılsın" dedik. Çünkü AKP hükümetini yıkmak için kavranacak halka F-tipi çeteye yüklenmekti. Ergenekon-Balyoz tertiplerini çökertmekti; onu yaptık; AKP'yi yalnızlaştırdık. T. Erdoğan'ın sağ kolunu kestik. Şimdi AKP'yi devirmek için koşullar daha elverişli değil mi?

Bu kavgadan Tayyip Erdoğan'ın güç toplayarak çıkacağını düşünenler yanılıyor.Tayyip Erdoğan'ın F-tipi çete yerine ikame edeceği bir özel gücü yok.

Operasyon sürerse sonunda Tayyip Erdoğan'a dayanacaktır. O nedenle "sonuna kadar" sürdürülmesini istemeliyiz.

Her yana aynı anda yumruk sallamak, düşmanları eşit görmek, yürekleri ferahlatabilir ama başarı kazanmaz.

Tayyip Erdoğan'a karşı mücadelede bir eksiğimiz yok. 12 yıldır o mücadelenin bayraktarıyız.
"Örgüt içi kavga", "Gladyo içi hesaplaşma" diyenler bu mücadelede taş üstüne taş koymayanlardır. İktidar hedefleri ve bir emekleri yok ki taraf olsunlar.

Büyük bedeller ödeyerek iddianamelerini yazdık. Biz konunun sahibiyiz, tarafıyız ve takipçisiyiz. "Yesinler birbirini" diyerek bir kenarda seyirci olamayız. "Gladyo içi hesaplaşma" diyen siyaset dışı, savaş dışı kalır. Bu kaçınılmaz olarak böyledir.

MİLLİ HÜKÜMET KURMA İKLİMİ

CHP Yönetimi de şimdi Tayyip Erdoğan'a "sen geçmişte birlikteydin" diyor. Bunu 10 yıldır bir kez olsun söylememişti. Bugün aklına geldi, acaba niçin?

Kaldı ki CHP ve MHP de yıllardır Fethullah ile birlikteydiler.

ÖDP, EMEP ve BDP (PKK) gibi Batıcı parti ve örgütlerin tümü aynı tavırda. Tabi kendi tabanlarını düşünerek cepheden karşı çıkamıyorlar: "Örgüt içi çatışma" diyorlar. Çünkü o cenahta Fethullah'a arka çıkma ancak böyle yapılabilir. Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel gibi gazetelerin benzer manşetler atmaları bize bir şey anlatmıyor mu?

AKP-Fethullah koalisyonunu parçaladık. AKP'nin yerine şimdi CHP ve MHP talip oldular. Yani Gladyoya talip oldular. O da olmayacak. Kim artık Fethullahçı Gladyoyla birlikte olursa aynı kaderi paylaşır; bölünür, parçalanır.

ABD açmazdadır ve seçeneksizdir. AKP ile Türkiye'yi yönetemeyeceğini görüyor ama CHP ve MHP ile bir iktidar seçeneği oluşturması da mümkün değil.

Kriz de işte buradan kaynaklanıyor. ABD ve işbirlikçilerinin krizidir bu. Bu durumu anlamazsak, kafamızdaki teorilerin yaşanan gerçeğe uymadığını görür ve kıvranırız. Daha da önemlisi, bir milli hükümet kurma fırsatını da ıskalarız.

Turhan Özlü
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.