banner1199

banner1197

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı  yurtdışında da kutlandı

Sadece ülkemizde değil, yurtdışında da zafer kutlaması ve şehit anmaları vardı. Azerbaycan'dan Yunanistan'a, Rusya'dan İngiltere'ye kadar büyük zafer unutulmadı. 104. yılında Çanakkale Zaferi'nin önemi vurgulandı.

GÜNDEM 18.03.2019, 18:54

18 Mart  Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı  yurtdışında da kutlandı. Şehitlerimiz unutulmadı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Çanakkale şehitleri törenle anıldı. Türk Şehitliği'ndeki törene Bakü Büyükelçisi Erkan Özaral, Askeri Ateşe Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali katıldı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşları okundu.  Temsili şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Zafer coşkusu Yunanistan'da da hakimdi. Pire Türk Şehitliği'nde düzenlenen törene Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Pire Başkonsolosu Oya Yazar da  katıldı.

Rusya Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada büyük zaferi tarihi bir gün olarak nitelendirdi. Büyükelçilik resmi sosyal medya hesaplarından, Kızıl Ordu Korosu'nun Çanakkale Türküsü'nü söylediği görüntüleri yayınladı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da 18 Mart Çanakkale Zaferini unutmadı. Chilcott, sosyal medya hesabından anlamlı bir mesaj paylaştı.

Chilcott mesajında , Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de şehit olan askerler için söylediği ünlü sözün de altını çizdi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P