banner1199

banner1197

banner1203

ADD Bağcılar şubesi 23 Nisan'da imza masası açtı

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun hazırladığı Atatürk'süz Tarih Dersleri taslağına karşı İstanbul Bağcılar'da Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, imza masası açtı.

GÜNDEM 23.04.2016, 18:53
ADD Bağcılar şubesi 23 Nisan'da imza masası açtı

Basın açıklaması yapan ADD üyeleri, 24 Nisan'da Ankara'da Anıtkabir'de olacaklarını belirtti.'Kitaplardan Atatürk'ü sildirmeyiz! 24 Nisan'da Anıtkabir'deyiz' başlıklı açıklamanın tamamı şu şekilde:

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2016-2017 ders yılından başlamak üzere liselerde okutacağı Tarih Derslerinde şunları amaçlamaktadır:

1- Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devrimi’nden bahsetmeyerek unutturulmak isteniyor.2- Atatürk İlke ve Devrimlerine isim verilmeksizin “Hıristiyan Batı dünyasının zorlamaları sonucu batılı ıslahatlar” denmek suretiyle, devrimlerin “halka rağmen” yapıldığı ima edilmektedir.3- Türk milleti” ifadesi kullanılmıyor. Türk milleti kavramı unutturularak ümmet öne çıkarılıyor.


 
4- 11. ve 12. sınıflarda “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” dersinin zorunlu olması gerekçe gösterilerek, bu derste işlenen konulara 10. sınıflarda yer verilmemiş ve müfredattan çıkartılmıştır. Bu dersin seçmeli olması gerektiği düşünülmektedir. 5- “Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’si”, “Cumhuriyet dönemi” şeklindeki kavramlandırmalarla Osmanlı Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi tek bir “Türkiye Tarihi” içinde değerlendirilip “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi” unutturulmaya çabalanmaktadır.6- 1933 Üniversite reformu “Cumhuriyet devri Türkiyesi’nde bilim paradigmasının resmen değiştirilmesi” olarak nitelenerek medreselerin kapatılmasının hazımsızlığı yansıtılmıştır. Bilim paradigmasından kastedilenin ne olduğu söylenmeyerek niyetlerini gizlemeye çalışmaktadırlar. 7-  Atatürk döneminde tekke, zaviye ve medreselerin kapatılarak bilimin tek yol gösterici bilinmesi, programda sinsi bir şekilde pozitivizm olarak nitelenmiştir. Bilim yerine “kadim bilim”, “ilim” kavramlarını koyarak bilim düşmanlıklarını sergilemektedirler.Teröre karşı milli birlik için kitle örgütleri ve siyasi partilerle 24 Nisan’da Anıtkabir’e yürüyoruz. Milletimiz yürüyüşe davetlidir. Sizi de derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. 


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)