banner1199

banner1197

Akar duyurdu! Tek tip askerlik gelecek

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü, gelecek günlerde tamamlanacağını bildirdi. Akar, "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi

GÜNDEM 02.11.2018, 12:08 02.11.2018, 13:31
Akar duyurdu! Tek tip askerlik gelecek

Bedelli askerlik tartışmalarının sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği yeni askerlik sistemindeki değişiklik netleşmeye başladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar çalışmaların sürdüğünü 2 - 3 ay içinde yeni sisteme geçileceğini, bedelli askerliğin tamamen gündemden çıkacağını belirtti.

Savunma Bakanlığı, temel taslak üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda askerlik süresi tek tip olacak. 

Henüz netleşmese de yeni sistemde uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik öne çıkıyor. Bu sistemde 3 aylık temel askerlik zorunlu olacak. Kalan 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenler bedelini ödeyerek terhis olabilecek. Kalan 6 ayı da silah altında geçirmek isteyenler ise aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edecek.

3 aylık temel eğitim sonrası terhis olmak isteyenlerin, 6 ay için asgari ücret üzerinden tutar ödemesi, ya da ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti yapması öngörülüyor.

Doktor, öğretmen, hâkim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek.

ulusal.com.tr

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P