banner1199

banner1197

AKP'den Golan Tepeleri tepkisi: ABD başkanı, siyasi kuralsızlığı teşvik ediyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına sert tepki gösterdi. Çelik, "ABD başkanı, siyasi kuralsızlığı teşvik ediyor" ifadelerini kullandı. Çelik, "Trump, bir gün çıkıp Filistin halkının toprağını İsrail'in başkenti ilan ediyor; başka bir gün Venezüela'ya 'geçici devlet başkanı' tayin ediyor; ertesi gün de kalkıp Golan'ı İsrail'e verdiğini duyuruyor! ABD başkanı, siyasi kuralsızlığı teşvik ediyor." ifadelerini kullandı

GÜNDEM 22.03.2019, 10:53 22.04.2019, 21:04
AKP'den Golan Tepeleri tepkisi: ABD başkanı, siyasi kuralsızlığı teşvik ediyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Çelik, şunları belirtti:

"ABD Başkanı Donald Trump'ın işgal altındaki Golan'ı İsrail toprağı olarak tanıma girişimi, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır; Ortadoğu güvenlik, barış ve istikrarını tehdit eder niteliktedir ve uluslararası toplumun şiddetle karşı çıkması gereken tehlikeli bir çabadır.

Böylece, uluslararası hukuk BM Güvenlik Konseyi Üyesi bir devletin devlet başkanı tarafından açıkça ihlal edilmektedir. Böyle bir bir sorumsuzluğun elinde güç olan herkesi hukuku ihlal etmeye davet ettiği ve dünyanın çeşitli yerlerinde işgalciliği özendirdiği açıktır.

Trump, uluslararası toplumu tamamen gözardı etmekte; attığı Twitter mesajlarıyla Ortadoğu'da kalıcı ve telafi edilemez hasarlara yol açmaktadır. Uluslararası hukukun ihlal edilmesine davetiye çıkarmanın ve işgalciliği teşvik etmenin dünyada çok vahim sonuçları olur.

Trump, bir gün çıkıp Filistin halkının toprağını İsrail'in başkenti ilan ediyor; başka bir gün Venezüela'ya 'geçici devlet başkanı' tayin ediyor; ertesi gün de kalkıp Golan'ı İsrail'e verdiğini duyuruyor! ABD başkanı, siyasi kuralsızlığı teşvik ediyor.

Trump'ın, iç politik baskılardan kaçmak adına icra ettiği her siyasi manevranın dünyayı yepyeni çatışmalara sürüklediği ayan beyan ortadadır. Bu yaklaşımlar ABD'nin herhangi bir küresel veya bölgesel konuda uzlaştırıcı bir rol üstlenme imkan ve kabiliyetini ortadan kaldırıyor."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P