banner1198

banner1199

banner1197

Arkeolog Sinan Sertel göğsüne aldığı bıçak darbesi ile hayatını kaybetti

Antalya'da Olimpos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları sırasında, ağaç kesildiği iddiası üzerine çıkan tartışma cinayetle sonuçlandı. Kazı Başkan Yardımcısı Arkeolog Sinan Sertel göğsüne aldığı bıçak darbesi ile hayatını kaybetti. Antalya Arkeoloji müzesinde Sertel için tören yapıldı

GÜNDEM 20.05.2019, 15:32 20.05.2019, 22:16

Antalya’nın Olimpos Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları sırasında ağaç kesildiği iddiası üzerine çıkan tartışma cinayetle sonuçlandı. Kazı Başkan Yardımcısı Sinan Sertel öldürüldü.

Saldırganlar, tarihi eserlerin ortaya çıkarılması sırasında ağaçların budanmasını bahane etti. Ekibe yönelik sık sık sözlü saldırıda bulunuldu.

Son tartışma Kemer ilçesindeki Çıralı sahilinde, Sinan Sertel ile Kumluca ilçesinde yaşayan S.P. arasında çıktı. S.P. mesajla deniz kenarına çağırdığı Sertel'i göğsünden bıçakladı.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Sinan Sertel, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Zanlı S.P. ise Tekirova Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince gözaltına alındı.

S.P. karakoldaki ifadesinde bıçağı ormanlık alana attığını itiraf etti. Jandarma zanlının ifadesi doğrultusunda bıçağı buldu. Olimpos'ta barmenlik yaptığı belirtilen zanlı S.P.'nin işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

Sinan Sertel'in naaşı ilk olarak Antalya Arkeoloji müzesine götürüldü. Ekip arkadaşları, hocaları, meslektaşları, kazı ekipleri, tarihçiler, doğa dostları ve yüzlerce yurttaş onu uğurlamak için törende hazır bulundu.

Bir daha ki sezonda yerini Sinan'a devir edecek olan hocası Prof.Bedia Yelda Uçkan, "Sinan'a saplanan bıçak, cehaletin bilime sapladığı bıçaktır" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı'nda doktora yapan ve 7 yıldır bölgedeki kazı çalışmalarına katılan Sertel, son yolculuğuna İstiklal Marşı ile uğurlandı. Törenin ardından memleketi Karabük'ün Safranbolu ilçesinde defnedilmek üzere yola çıktı.  

 
ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P