banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Bakan Işık'tan ABD'nin YPG'ye silah verme kararına sert tepki: Yılanla çuvala giriyorlar

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "ABD Savunma Bakanı'na da söyledim. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütünü yok etmek için kullanmak yılanla çuvala girmektir. Bunun bölgede ağır sonuçlara yol açacağı ortadadır" dedi. Işık, "Terör örgütü PYD'ye silah vermek başlı başına krizdir. Olumsuz sonuçları tüm dünyayı etkiler" şeklinde konuştu.

GÜNDEM 10.05.2017, 16:17 10.05.2017, 16:57
Bakan Işık'tan ABD'nin YPG'ye silah verme kararına sert tepki: Yılanla çuvala giriyorlar

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 2017'de NTV'nin sorularını yanıtlıyor.

Işık'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Dün ABD Savunma Bakanı ile görüşme yaptık. YPG/PYD ile yapılacak harekatın işleri zorlaştıracağını ifade etmiştik. Net olarak 'bir terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmak yılanla çuvala girmektir' demiştik. Dün yine telefonda da bunun yanlış olacağını ifade ettik.

Sayın Matts bukonuda Türkiye'ye güvence vermeye hazır olduklarını ifade ettiler. Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz. Bu konuyla ilgili değerlendirmelere devam edeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

ERDOĞAN'IN ABD ZİYARETİ

Gündemi şu anda çok net bilmiyorum. Ama Rakka operasyonu Suriye ve Irak gündeme gelecektir. ABD'ye net bir teklifimiz oldu. Bu teklifin daha derinlemesine değerlendirilmesini bekliyoruz. 

PYD/YPG'ye ağır silah verilmesi başlı başına krizdir. Bunun bölgeye ve ABD'ye faydası olmaz. Bunun sonuçları sadece bölgeyi ve Türkiye'yi etkilemez. Sonuçları başta ABD olmak üzere bütün dünyayı etkiler. Türkiye'nin burada oyunu tek başına değiştirme gücü yok ama çıkarlarını koruma gücü var.

YPG/PYD gibi terör örgütü unsurlarının katıldığı operasyona Türkiye'nin destek vermesini kimse beklememeli. Bu konudaki tavrımızı baştan ortaya koyduk. PYD/YPG olmasa bu operasyon daha kolay yapılır. Bunları çekip yerine ÖSO'yu koyduğunuz zaman zaten sorunu çözmüş oluyorsunuz. Ama malesef buradaki askeri kaynaklar soruna mesafeli yanaştı ve ABD'nin kararı almasında sanıyorum belirleyici oldular." 

Yorumlar (0)