Bakan Tunç Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay Kararını Değerlendirdi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararını değerlendirdi. Bakan Tunç, "Anayasa'nın bazı maddelerinin yok sayılması Anayasa'ya aykırı" dedi.

Bakan Tunç Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay Kararını Değerlendirdi!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'da düzenlenen Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tunç'a gelen sorulardan biri de  Can Atalay ile ilgili oldu. Bakan Tunç, "ürkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde herkes anayasayla ve kanunlarla bağlıdır. Dolayısıyla bağlı olduğumuz anayasadan almayan yetkiyi hiçbir kimse ya da hiçbir organ kullanamaz." dedi. Bakan Tunç konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

- Burada yargıyı ilgilendiren bir durum söz konusu. Anayasa Mahkemesi kararından sonra ilk derece mahkemesi Anayasa Mahkemesi'ne konu bireysel başvurunun Yargıtay sürecinde sonuçlandığı ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin verdiği karar neticesinde olduğu düşüncesiyle yerel mahkeme başkanı dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Şimdi yargının önündeki konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı'nın yorum yapması tabiiki mümkün değil. Yargı, bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir. Ancak şunu ifade edelim; Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde herkes anayasayla ve kanunlarla bağlıdır. Dolayısıyla bağlı olduğumuz anayasadan almayan yetkiyi hiçbir kimse ya da hiçbir organ kullanamaz. O nedenle yorum farkıyla anayasanın bazı maddelerinin yok sayılması da anayasaya aykırıdır. Dolayısıyla hep beraber yargı sürecini bekleyeceğiz. Bu yargı süreci sonucunda verilecek karara da saygı duyacağız.

Kaynak: TRT Haber

# can atalay # Yılmaz Tunç # anayasa mahkemesi