banner1199

banner1197

banner1203

Bakanlardan ortak deprem açıklaması

Bakanlar Elazığ'daki son durumu ve yapılan yardımları açıkladı.

GÜNDEM 08.02.2020, 12:26 08.02.2020, 15:45
Bakanlardan ortak deprem açıklaması

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ merkezli depremin ardından toplanan yardıma ilişkin, "Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi." dedi.

Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Elazığ Valiliği'nde düzenlenen basın toplantısında, Elazığ ve Malatya'da 24 Ocak'ta yaşanan depremin ardından bölgede bugüne kadar 2 bin 304 artçı deprem meydana geldiğini bildirdi.

Artçıların halen devam ettiğine işaret eden Soylu, Malatya ve Elazığ'da hastanelerde 14 kişi bulunduğunu ancak durumu kritik kimsenin olmadığını söyledi.

Bölgeye sağlık, barınma, gıda konusundaki tüm yardım ve desteklere teşekkür eden Soylu, Elazığ ve Malatya'da şimdiye kadar yaklaşık 30 bin çadır, 60 bin yatak, 121 bin battaniye, 38 bin ısıtıcının yanı sıra 29 bin 500 ton kömür yardımının 7 bin tonunun dağıtıldığını kaydetti.

Soylu 90 ton da odun yardımı yapıldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"78 bin 60 gıda kolisi şu ana kadar hem AFAD ve Kızılay tarafından dağıtılan hem de vatandaşlarımız tarafından gönderilip burada özellikle depolarımızda toparlanıp vatandaşımıza sevk edilen. Yaklaşık 40 bin adet alışveriş kartı, 36 bin adet giyim kolisi, yaklaşık 75 bin adet hijyen paketi dağıtılan. 1002 tır ve kamyon, kamyonet ve pikapla beraber 1437, Anadolu'muzun, Türkiye'mizin her tarafından yardım geldiğini, bunların burada hem AFAD koordinasyonunda gerek belirlediğimiz görevlilerce gerek muhtarlarımız, belediyemiz aracılığıyla dağıtıldığı ve dağıtılmaya çalışıldığını söylemek isterim.

Şu ana kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda nakit olarak burada dağıtılan para 82 milyon lira. Çeşitli bakanlıklarımızdan gelen ve dağıtılan. Sadece AFAD'ın ve Kızılayın kendi depolarından, lojistiğinden gönderdiği toplam nakdi olarak gönderdiği 165 milyon lira civarında. Bunun yanı sıra da yardım kampanyasından 96 milyon AFAD'a, 47 milyon da Kızılaya geldi."

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kendi alanında ciddi destek ve yardımda bulunduğunu ifade eden Soylu, hayvanların barınmasını ve soğuktan etkilenmemesini sağlayacak düzenlemeler gerçekleştirildiğini söyledi.

Hayvanlar için çadırlar kurulduğunu da belirten Soylu, "Bunun yanı sıra dağıtılan yemler var. Bu mağduriyetin giderilmesi için ortaya konulan özellikle tarım ve hayvancılıkta süreçler söz konusu." dedi.

Malatya ve Elazığ'da toplam 50 bin insana psikososyal destek sağlandığını dile getiren Soylu, geçici barınma merkezlerini düzenlemeye çalıştıklarını da bildirdi.

Soylu, şunları söyledi:

"1500 aileyi sosyal tesislerde barındırmayı planladık ve şu anda peyderpey geçiriyoruz. 5 bin aileyi de geçici barınma merkezlerinde konteynırlardan müteşekkil, onların da altyapılarının hepsi yapılıyor. Konteynırı getirip yerleştirmiyoruz. Isınmadan elektriğine, ıslak zeminlerine kadar hemen hemen her şeyi ayarladığımız için yaklaşık bir konteynırdan müteşekkil geçici konaklama merkezinin kurulması en hızlı şekilde 15 gün sürüyor. Altyapıları tamamlanıyor. 10 gün içerisinde büyük bölümünün biteceğini düşünüyoruz. 

Geçici konaklama merkezlerinde çocuklarımızın okulları veya üniversite lise imtihanlarına gireceklerin ders çalışma merkezlerinden sosyal alanlarına kadar konforlarının en iyi şekilde olması için gayret sarfettiğimizi, bir çalışma yaptığımızı söylemek isterim." 

Soylu, taşınma talebini karşılayabilmek için jandarmanın yaklaşık 30 aracı ve römorkları, elemanlarıyla birlikte çektiklerini, 4 depo tuttuklarını belirterek, "Bu römorklarla, nakliye araçlarıyla birlikte bedava yapacağımızı, jandarmanın da böyle bir hizmet vereceğini esas itibarıyla söylemek isterim." diye konuştu.

27 noktada Afet Koordinasyon Merkezi bulunduğunu, Kızılayın 62 bin sıcak yemek dağıttığını belirten Soylu, şu bilgileri paylaştı:

"Kızılay bizim beslenme grubumuzdur. Kızılaya da haksızlık yapılmasın. Kızılay bizim çadır temin ettiğimiz bir kurum değildir. Çadırı direkt AFAD olarak biz veririz. Kızılay bizim çalışma gruplarımızın içerisinde beslenme grubumuzun yöneticisidir. Hem koordinasyonu yapar hem yemek çıkarır. Burada bir haksızlığı ortadan kaldırabilmek için veya bir bilgiyi doğru bir şekilde paylaşabilmek için bunu söylüyorum." 

Elazığ'da 14 ağır ve 23 orta hasarlı, Malatya'da ise yine 14 ağır ve 32 orta hasarlı okul bulunduğuna işaret eden Soylu, Elazığ ve Malatya'daki okul bağışçılarının da valilikle temas halinde olduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da dün itibarıyla hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Bu çerçevede, 263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, 1540 orta hasarlı bina, bunun dışında da 558 acil yıkılacak bina tespiti yaptık." dedi.

Bakan Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Elazığ Valiliği'nde düzenlenen basın toplantısında, İdlib'deki saldırıda şehit olan askerler ile Van'da çığ altında ve İstanbul'daki uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. 

Art arda gelen bu felaketler ve kazaların, milletin, bugünlerde bir ve beraber olması, devlet ve millet dayanışmasını en üste çıkarması noktasındaki önemini gösterdiğini dile getiren Kurum, 24 Ocak akşamı depremin olduğu andan itibaren tüm bakanlıklarla Elazığ'da olduklarını, vatandaşların acılarını birlikte yaşadıklarını anlattı.

Kurum, sokak sokak, çadır çadır, mahalle mahalle yapılan ve yapılması gereken işleri görüp hızlı bir şekilde de karar alıp, bine yakın bir ekiple hasar tespit çalışmalarını başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bir taraftan hasar tespit, bir taraftan enkaz kaldırma, diğer taraftan da yeni yapılacak inşaatlara ilişkin proje çalışmalarını hızlı, süratli bir şekilde yürütüyoruz. Elazığ ilimizde dün itibarıyla hasar tespit çalışmaları tamamlanmış durumda ve bu çerçevede 263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, 1540 orta hasarlı bina, bunun dışında da 558 acil yıkılacak bina tespiti yaptık. Toplamda yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı bina sayısı 8 bin 519, bağımsız bölüm sayısı 19 bin 821'e ulaşmıştır. Elazığ'ımızda 61 bin 152 binada, 202 bin bağımsız bölümün tespitleri yapıldı. Diğer taraftan 201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı ve hızlı bir şekilde diğer yıkım işlemleri de devam ettirilerek, yapım süreci başlatılmıştır."

"Şubat sonuna kadar temellerimizin atımını gerçekleştireceğiz"

Kurum, Elazığ'a şu an itibarıyla 17 bin 400 konutun projelendirilmesine başlandığı bilgisini vererek, "Mustafa Paşa'da 1600, Abdullah Paşa Mahallemizde 2 bin 110, Sürsürü'de iki bölgede yapacağız, bir yıkımın olduğu bir yerde, Sürsürü Merkez diyeceğimiz ikinci bölgede toplamda 640 bağımsız bölümün inşasını gerçekleştireceğiz ve köylerimizde de 1500 olmak üzere Tarımköy uygulamalarını gerçekleştirmiş olacağız." bilgisini verdi.

Rezerv alanlara ilişkin de bilgi veren Kurum, Yemişlik, Zafran, Çatalçeşme, Yazıkonak ve Aksaray mahallelerinde de toplamda 10 bin 700 bağımsız bölümün inşasına hızlı bir şekilde başladıklarını vurguladı. 

Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlara bu konuda sunumlarını gerçekleştirdiklerini anlatan Kurum, şunları kaydetti: 

"Hızlı bir şekilde de inşa faaliyetlerine başlayıp, inşallah yıl sonuna kadar da vatandaşlarımıza etaplar halinde konutlarımızın teslimini gerçekleştiriyor olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız da sürecin hızlandırılmasına yönelik talimatları olmuştur ve bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah eş zamanlı, hem Elazığ'da hem Malatya'da Şubat sonuna kadar temellerimizin atımını gerçekleştireceğiz ve hızlı bir şekilde inşaat süreçlerini devam ettireceğiz. Yapacağımız projeler, şunu net söylemek istedim ki Elazığ tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Zemin+3, zemin+4'ü geçmeyecek, yerinde yapabileceğimiz dönüşümleri yerinde, rezerv alanda yapacaklarımızı da rezerv alanda yapacağız. Yeşil alanları, millet bahçeleri, sosyal donatıları içinde olacak ve Elazığ'ı gerçekten bulunduğu konumdan çok daha yukarıya çekecek. Hem Elazığ'ımız da hem Malatya'mızda çok büyük acılar yaşıyoruz, hep birlikte yaşıyoruz ama bu acılarımızı hızlı bir şekilde sarıp, şehrimizi, vatandaşlarımızın daha iyi hizmet verecek şekilde yapılanmasını sağlamış olacağız."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Elazığ Valiliğinde düzenlenen basın toplantısında, 24 Ocak'taki deprem nedeniyle acı can kayıplarının olduğunu, millet olarak bunu yüreklerinde hissettiklerini, arkasından Van'da çığ felaketinde 41 vatandaşı kaybettiklerini söyledi.

İdlib'de şehitlerinin olduğunu, uçak kazasında 3 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirten Pekcan, şöyle konuştu:

"Hepsine buradan Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Depremi hepimiz anında hep beraber yüreğimizde hissettik ve bakanlarımız 3 saat içinde buradaydılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ve himayelerinde devletimiz bütün imkanlarıyla seferber oldu. Huzurlarınızda özellikle İçişleri Bakanımız Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Kurum'a çok teşekkür ediyorum. Hepimizin adına burada çok özverili ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdiler. Kendilerine müteşekkiriz."

Bakanlık olarak geniş katılımla kentte olduklarını dile getiren Pekcan, burada genel olarak esnaf ve ticaret erbabının önerilerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını dinleyeceklerini bildirdi.

Mümkün olan çözümleri üretmeye gayret edeceklerini anlatan Pekcan, hemen ilk günden esnafa nasıl fayda sağlayabileceklerine yönelik bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bakan Pekcan, şu ifadeleri kullandı:

"Malatya'da ve Elazığ'da bu depremden hasar, zarar görmüş olan esnafımızın kredi borçlarını bir yıl süreyle hem ana parasını hem faizini Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ödeyecek. Yani ötelemek değil, bir yıllık kredi ana borcunu ve faizini üstleniyoruz. Bunun dışında ikinci bir çalışma daha yaptık. Bütün esnaflara nasıl yardımcı olabiliriz diye. Hem Elazığ hem de Malatya'daki esnafımız, talep ederlerse 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler ve bunu ister TESKOMB ister Halk Bankası üzerinden alabilecekler. Pazartesi gününden itibaren de başvurularını yapıp, kredilerini kullanabilirler."

Devlet ve hükümet olarak bütün Elazığ ve Malatyalı vatandaşlarla beraber olduklarını dile getiren Pekcan, "Dayanışma içinde, bugüne kadar nasıl bir güç ve el birliği yaptıysak milletçe bundan sonra da hep beraber yapacağız." diye konuştu.

Yorumlar (0)