banner1199

banner1197

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuştu

GÜNDEM 27.06.2016, 11:13 27.06.2016, 14:51
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuştu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında  konuştu.  Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi çerçevesinde 26 Haziran'da belli noktaya gelindi, bu gelinen nokta bugün saat 13.00'da dünyaya duyurulacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un konuşmasından satırbaşları;Aslında ilk kuruluşundan itibaren AB içinde farklı siyasi kanatların, siyasi duruşları farklılaşmıştır. Henüz ilk günden itibaren İngiltere'de hem Sterlin'in düşmesi hem de borsanındüşmesi İngiltere ekonomisi açısından çok iyi gelişmeler olmayacağını gösteriyor. Avrupa'da süratla yayılan ırkçılık, İslam karşıtlığı ve aşırı sağın yükselişi konusunda AB'nin ciddi anlamda düşünmesi gerekiyor."TÜRKİYE'YE POZİTİF ETKİ ETMESİ İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ"

AB gümrük, ekonomik birliği ve Avrupa Birliği süreçlerinde çok hızlı süreç kaydetti. Özellikle Ukrayna krizinde, AB'nin krizi çözemez noktaya gelmesi AB'nin sorun çözme kapasitesinin oldukça azaldığını gösteriyordu. Türkiye, bu gelişmelerin hepsini yakınen takip ediyor. Türkiye, coğrafi anlamda bir Avrupa ülkesi ve aynı zamanda Avrupa ile ilişkileri çok yoğun olan bir ülke. Türkiye, AB ile olan müzakerelerini de kesintisiz devam ettirmektedir. Türkiye'ye pozitif etki etmesi için gayret gösteriyoruz."AB, SON GELİŞME SONRASI TÜRKİYE'YE ÇOK DAHA DUYARLI OLMALIDIR"

Türkiye'nin vize serbestisi konusunda üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirdiği açıktır. AB, son gelişme sonrası Türkiye'ye çok daha duyarlı olmalıdır. İngiltere'deki seçimler sırasında görüldüğü gibi Avrupa ülkeleri, kendi iç siyasetindeki problemlerle Türkiye'yi gündeme getirmezler.

Bu hafta içinde Türkiye'de gündemi belirleyecek konulardan bir tanesi de İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesidir. Sayın Başbakanımız saat 13.00'te yapacağı açıklama ile dünyaya duyurulacak

RUSYA İLE OLAN İLİŞKİLER

Son zamanlarda ilişkilerimiz gergin olduğu Rusya ile ilişkilerin yumuşamaya başladığını hep beraber görüyoruz. Rusya tarafından da bir takım sinyallerin olduğunu görüyoruz. TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPANLARA OTURMA İZNİ VE VATANDAŞLIK VERİLMESİ

Türkiye'de yatırım yapan yabancılara oturma izni verilmesi için görüşmeler sürüyor. Buradaki esas mesele kaynağı belli olmayan paraların Türkiye'ye gelmesi değil, kaynağı belli olan paraların gelmesi. Türkiye'de belli bir meblağda gayrimenkul satın alanlar ve bunları 5 yıl boyunca satmayanlar, belli miktarda parayı bankaya yatırarak 2 yıl bu paranın bankada kalmasını kabul edenlere oturma izni ve vatandaşlık hakkı verilmesini görüşüyoruz.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ ZARURİDİR"

Ekonomi Bakanımız, AB'den İngiltere'nin çıkmasından sonra karşımıza bir imkan daha çıkarmıştır. AB ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye'nin daha büyük kayıplarla karşı karşıya kalması ihtimali bulunuyor. Ekonomi Bakanımız, gümrük birliği ile ilgili konuların yeniden gözden geçirilmesini gündeme getirecektir.SORU-CEVAP

"MİDYAT VE ERCİŞ'İN İL OLACAĞI KONUSU GÜNDEMİMİZDE YOK"

Biz herhangi bir açıklamayı esas alarak buna göre fikir veremeyiz. Midyat ve Erciş'in il olacağı konusu gündemimize gelmemiştir.

 AB İLE YAPILAN VİZE SERBESTİSİ ANLAŞMASIBugün geldiğimiz nokta 2013 yılında anlaşılmış bir noktadır. Türkiye'ye vize serbestisinin sağlanmış olması o gün anlaşılmış bir şeydir. AB ile masaya oturuldu ve bir takvim oluşturuldu. Meclis'teki milletvekilleri çok yoğun bir mesaiyle kararları çıkardı. Geriye 5 tane madde kaldı. Yunan adalarına gidenler Türkiye'ye geldi, anlaşmanın gereği buydu. Türkiye'den kaçak yollarla geçenlerin Yunan adalarında tutunamayacakları anlaşılınca, Avrupa'ya giden mülteci sayısında ciddi azalma oldu. Türkiye, oyun bozanlık yapmadı. Türkiye bu kadar titizlikle verdiği sözleri yerine getirirken, Avrupa son anda terörle mücadeleden vazgeçin dedi. Türkiye'de güvenlik güçlerimizin büyük bir titizlikle sürdürdüğü bu mücadele AB istiyor diye bitmeyecek. Kimse Türkiye'den terörle mücadeleden vazgeçmesini isteyemez.

"TÜRKİYE, VİZE SERBESTİSİNİ HAK ETMİŞTİR"

Türkiye'nin çoktan vize dolaşım hakkını görmelerini isteriz. Dostluk bunu gerektirir, biz hükümlülüklerimizi yerine getirdik. Hiç top çevirmeye gerek yoktur. Türkiye, vize serbestisini hak etmiştir.

Yorumlar (1)
ilahiadalet 3 yıl önce
milletin borc gırtalağa dayanmış, bayram arifesi haciz tebliğleri yağdırdılar
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P