banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

BM: Suudi Arabistan Türkiye'nin çabalarını baltaladı

Birleşmiş Milletler Kaşıkçı cinayeti ile ilgili hazırladığı raporu yayımladı. Raporda, cinayetin "Suudi Arabistan devlet yetkilileri tarafından işlendiği" belirtildi. Türkiye'nin cinayeti aydınatılma çabalarının baltalandığı ifade edildi. BM'nin raporu ile ilgili Ankara'dan açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun, Türkiye'nin bulgularının BM raporu ile örtüştüğünü söyledi.

GÜNDEM 07.02.2019, 21:19 08.02.2019, 19:00

Birleşmiş Milletler (BM), Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin, Suudi Arabistan yetkilileri tarafından planlandığını ve Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin cinayeti aydınlatma çabalarını ciddi bir şekilde baltaladığını bildirdi.

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM öncülüğünde yürütülen uluslararası soruşturmayla ilgili raporda, "Türkiye'deki görevim sırasında toplanan deliller, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Devleti yetkilileri tarafından acımasızca ve önceden tasarlanmış bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı. 

Kaşıkçı'nın öldürülmesinin uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlali olduğunu belirten Callamard, "Türkiye'nin (Kaşıkçı cinayetindeki) etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf soruşturması Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandı." değerlendirmesinde bulundu.

Callamard, ayrıca, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ziyaretine desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P