banner1198

banner1199

banner1197

CHP 70 adayını daha açıkladı

CHP'de Diyarbakır Büyükşehir için Veysi Aghan, Amasya'da Arife Serpil Saraçoğlu, Bartın'da Mehmet Arslan, Kars'ta Taner Toraman, Kastamonu'da ise Mustafa Öztürk belediye başkan adayı gösterildi.

GÜNDEM 16.01.2019, 17:11 16.01.2019, 18:41
CHP 70 adayını daha açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için Veysi Aghan, Amasya'da Arife Serpil Saraçoğlu, Bartın'da Mehmet Arslan, Kars'ta Taner Toraman, Kastamonu'da Mustafa Öztürk belediye başkan adayı olarak gösterildi." dedi.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında "yerel seçim" gündemiyle parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sürerken açıklama yapan Torun, belediye başkanı adaylarını seçerken toplumun bütün kesimlerinin görüşlerine başvurduklarını belirtti.

Bugün toplam 70 aday daha belirlediklerini ifade eden Torun, "CHP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için Veysi Aghan, Amasya'da Arife Serpil Saraçoğlu, Bartın'da Mehmet Arslan, Kars'ta Taner Toraman, Kastamonu'da Mustafa Öztürk belediye başkan adayı olarak gösterildi." diye konuştu.

Bugün açıklanan adaylarla toplam 698 adayın açıklanmış olduğunu dile getiren Torun, bunların 16'sının Büyükşehir, 28'inin il belediye başkan adayı olduğunu bildirdi.

CHP'nin şehirlerin belediyelerine değil, yerelden ülkenin huzurunu tesis etmeye aday olduğunu belirten Torun, "Bu bir yerel seçimdir. Bu seçimi genel seçim havasına sokmak istiyorlar. Kendilerine başkan seçimi çıtaları koyuyor, çıtanın altına düşerse meşruiyetleri sarsılır diye kaygıya kapılıyorlar. Yerel seçimi millete referandum gibi sunmaya çalışıyorlar. Milleti 'devletin bekasını isteyenler-istemeyenler' diye bölüyorlar." dedi.
Millet birbirine düşman edilmeden, devletin imkanları kullanılmadan adil ve demokratik bir seçimin yapılması gerektiğini söyleyen Torun, Türkiye'nin, iktidarın toplumu kutuplaştırmasından bunaldığını savundu.

"Millet adil ve helal seçim istiyor"

Bu süreçte devletin arabaları, uçakları, paraları, salonlarının kullanıldığını ileri süren Torun, şöyle devam etti:

"AK Parti'liler, memurlar, işçiler, öğrenciler de artık devletin araçlarıyla AK Parti mitinglerine taşınmanın haram olduğunu görüyor. Haramla finanse ettikleri seçimleri helal yönetemezler. Millet bunun farkında. Millet adil ve helal seçim istiyor. Cumhurbaşkanı değil, belediye başkanı seçiyoruz. 'Devletin bekası, Cumhur İttifakı, yüzde 52 çıtası' diyerek esas meselelerimizi gizliyorlar. Hakikati milletten saklıyorlar. Ne kadar saklasalar da millet hakikatin farkına her gün bir kez daha varıyor. Hayat her geçen gün daha pahalı hale geliyor. Bütün toplum kaygı içinde. AK Parti 'doların iniş çıkışlarından, faizlerden' söz ederken, millet 'evine yemek götürememekten, çocuğunu pahalı ve kalitesiz eğitime teslim etmekten, işsiz kalmaktan' söz ediyor. Doların inişi çıkışı, faiz oranları AK Parti'lilerin ve ailelerinin zenginliğini azaltıp çoğaltıyor olabilir ama ekonomik kriz yoksullar için açlık demek, çalışanlar için işsizlik, yoksulluk demek."

Torun, milletin, ucuz ve sağlıklı bir hayat, hastanesine ucuza ve güven içinde gidebildiği bir şehir, ucuz ve sağlıklı gıdaya erişebilecek çözümler, huzur ve barış istediğini söyledi.

"İzmir'e yetkili kurullar karar verecek"

CHP'li yerel yöneticilerin, Türkiye'nin en iyileri olduklarını en itibarlı uluslararası zeminlerde kanıtladığını belirten Torun, şöyle konuştu:

"AK Parti bağa, bahçeye, bostana bina diker. Biz, mutlu hayatlar kurarız. AK Parti parkları, yeşil alanları dikenli tellerle, polis barikatlarıyla çevirir. Biz telleri, barikatları kaldırır, buraları gençlere, çocuklara, yaşlılara, kadınlara açarız. Bu seçimler şu soruyu yanıtlayacak, bütün şehirler Ankara'dan cumhurbaşkanlığından mı yönetilsin yoksa şehirler seçmenlerin seçtiği yönetimlerce mi yönetilsin? Şehirlerde ulaşımı, gıdayı, suyu, hizmetleri nasıl ucuzlatacağımızı mı konuşalım yoksa komşumuza, iş arkadaşımıza, çocuğumuzun okuldaki arkadaşının ailesine neden düşman olmamız gerektiğini mi?"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Torun, "İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı ne zaman açıklanacak. Aziz Kocaoğlu İzmir için aday adayı mı?" sorusu üzerine, çalışmalarının devam ettiğini, gelecek PM toplantısında yine belediye başkan adaylarını açıklayacaklarını söyledi.

Aziz Kocaoğlu'nun daha önce yaptığı açıklamada, "tekrar belediye başkan adayı olamayacağını" ifade ettiğini anımsatan Torun, Kocaoğlu'nun bu süreçte "tekrar aday olabileceğini" dile getirdiğini, bunu yetkili kuralların değerlendireceğini bildirdi.

"Genel Başkanlar bir araya gelebilirler"

Torun, "İYİ Parti ile yürütülen ittifak çalışmaları kapsamında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener'in bir araya gelmesi söz konusu mu?" şeklindeki soruya, "Her an gelebilirler. Zaman zaman görüş alışverişinde bulunuyorlar. Kendileri takdir ettiklerinde önümüzdeki günlerde tekrar görüşebilirler." yanıtını verdi.

"Celal Doğan'ın Gaziantep'ten aday olup olmayacağının" sorulduğu Torun, Doğan'ın adaylığının kamuoyu nezdinde gündeme geldiğini ancak henüz üzerinde bir değerlendirmenin yapılmadığını söyledi.
Torun, Bodrum'da Mehmet Tosun'un adaylığına ilişkin de henüz bir netliğin olmadığını ifade etti.

"Seçmen kütüklerinde 148 yaşında olan, hayatta olmayan seçmenler var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusuna karşılık da Torun, "YSK'mız çok titiz bir çalışma yapıyor. Bilim adamları insan ömrünü uzatmak için uğraşıyor ama YSK erkenden yapmış bunu. Bizim de çalışmalarımız devam ediyor. Tespit ettiğimizin itirazlarını gerçekleştiriyoruz." dedi.

İzmir'in bazı ilçeleri de belli oldu

CHP'nin diğer 65 belediye başkan adayı ise şöyle:

1 - Adıyaman Besni Çakırhüyük Hüseyin Gürer
2 - Aksaray Eskil Yakup Gök
3 - Aksaray Merkez Topakkaya Battal Akçay
4 - Aksaray Merkez Bağlıkaya Recep Özkök
5 - Aksaray Gülağaç Saratlı Zeki Türker CHP Belediyesi
6- Amasya Merkez Arife Serpil Saraçoğlu
7- Amasya Taşova Ömer Özalp
8 - Antalya Kepez Murat Dinç
9 - Balıkesir Edremit Selman Hasan Arslan CHP Belediyesi
10 - Balıkesir Marmara Yakup Aksu
11 Bartın Merkez Mehmet Arslan
12 Bartın Amasra Recai Çakır
13 Bingöl Karlıova Ahmet Karabulak
14 Bingöl Merkez Ilıcalar Abdulmelik Kocihan
15 Bingöl Merkez Sancak Cevdat Keskin
16 Bitlis Güroymak Mehmet Şefik Aysoy
17 Bitlis Hizan Servet Özdemir
18 Bolu Mengen Gökçesu Niyazi Dedeoğlu CHP Belediyesi
19 Çankırı Çerkeş Erdoğan Çubukçuoğlu
20 Denizli Honaz Yüksel Kepenek
21 Denizli Babadağ Ali Atlı
22 Diyarbakır Büyükşehir Veysi Aghan
23 Diyarbakır Bağlar Hebun Kaplan
24 Diyarbakır Bismil Selim Yılmaz
25 Diyarbakır Kocaköy Muhyettin Çelik
26 Elazığ Palu Adnan Karadağ
27 Erzincan Üzümlü PM6 Elif İnci Utlu
28 Erzincan Çayırlı Nihat Alptekin
29 Erzincan Refahiye Yavuz Dumanlı
30 Erzincan Tercan Derya Kırdım
31 Erzincan Kemah Ali Sin
32 Erzincan İliç Gökmen Yıldırım
33 Giresun Espiye Soğukpınar PM6 Mustafa Eyice
34 Hakkari Yüksekova Büyükçiftlik Kadri Zeydan
35 Hakkari Merkez Durankaya Naci Erik
36 İzmir Kemalpaşa Rıdvan Karakayalı
37 İzmir Aliağa Özcan Durmaz
38 İzmir Kınık Ahmet Özkan
39 İzmir Ödemiş Muhittin Cumhur Şener
40 Kahramanmaraş Ekinözü Fatih Vicdan
41 Kars Merkez Taner Toraman
42 Kastamonu Merkez Mustafa Öztürk
43 Kırıkkale Çelebi Oktay Babadağ
44 Kırıkkale Merkez Hacılar Necati Koyuncu
45 Konya Kulu Galip Polat
46 Kütahya Simav Gülcan Bütün
47 Mersin Aydıncık Abdullah Servili
48 Mersin Çamlıyayla İslam Sarı
49 Muğla Yatağan Halil Arslan CHP Belediyesi
50 Muğla Ortaca Mehmet Sertkaya CHP Belediyesi
51 Muğla Köyceğiz Hüseyin Erol
52 Muş Merkez Konukbekler Fikret Güler
53 Nevşehir Merkez Nar Remziye Tok
54 Nevşehir Kozaklı Bülent Öcal
55 Nevşehir Hacıbektaş Arif Yoldaş Altıok
56 Niğde Merkez Alay Ahmet Demirbaş
57 Niğde Merkez Bağlama Göksal Afşar
58 Niğde Merkez Kiledere Yunus Karakaya
59 Ordu İkizce Mustafa Kaynar
60 Ordu Altınordu Birol Yılmaz
61 Sivas Doğanşar Erdal Öztürk
62 Şırnak Silopi Başverimli Süleyman Bayrak
63 Şırnak İdil Karalar Ekrem Sağlam
64 Tokat Zile Şükrü Sargın
65 Trabzon Çaykara PM6 Hasan Düzgün
66 Trabzon Tonya Şuaib Aydın
67 Yalova Merkez Kadıköy PM6 Taner Ozan
68 Yalova Çınarcık Esenköy Hıdır Hanoğlu
69 Yozgat Boğazlıyan Sırçalı Hacı Mustafa Dilek
70 Yozgat Boğazlıyan Ovakent Arif Şahingöz

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P